Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stalowa Wola

Paleta NCS to popularny system porządkujący barwy. Został on opracowany i zaprezentowany przez badaczy zatrudnionych w ośrodku Scandinavian Colour nstititute zlokalizowanym w Szwecji. Kolory NCS zostały wyodrębnione na podstawie percepcji człowieka, a prowadzone nad nimi badania trwały ponad pół wieku. Początkowo prace w dużym stopniu czerpały z obserwacji przedstawionych przez Ewalda Heringa. Obecnie kolor NCS to najczęściej wykorzystywana paleta barw na całym świecie. W wielu państwach na terenie Europy stanowi ona ogólnie przyjętą normę. Na jej podstawie wydawane są kolejne wzorniki, w tym również te pochodzące z oferty renomowanych producentów farb takich jak Tikkurila i Beckers. To jednak nie wszystko — licencja palety barw NCS jest użytkowana przez ponad tysiąc różnych firm, które działają na terenie ponad 60 państw na wszystkich ziemskich kontynentach. O takiej popularności marzy wielu, fenomen działania jest jednak zarezerwowany jedynie dla nielicznych.

Paleta NCS — najczęściej używany system kolorystyczny na świecie

Paleta NCS umożliwia określenie wszystkich istniejących kolorów za pomocą konkretnych symboli. To skuteczny sposób uproszczenia komunikacji pomiędzy producentem a klientem, ponieważ barwy mogą zostać opisane bez względu na to, na jakiej fakturze czy materiale występują. Wzornik tego typu to narzędzie pozwalające na dokładną analizę oraz opracowanie doskonałej receptury np. farb do malowania ścian. Dzięki niemu można wywarzać nowe odcienie. Właśnie tak często postępują znane marki. Przykładami takich przedsiębiorstw mogą być choćby Beckers i Tikkurila. Warto pamiętać, że firmy te korzystają z takich samych symboli podczas tworzenia własnych palet. Taka sytuacja może powodować pewne trudności w podejmowaniu decyzji.

Każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem koloru, jakim chciałby pokryć ściany w swoim mieszkaniu, powinien poradzić się w tej kwestii fachowca. Specjaliści zajmujący się taką dziedziną mają kompetencje, które mogą w znaczący sposób uprościć podobne zadanie osobom niezorientowanym w omawianym temacie. Profesjonalistów tego typu najłatwiej spotkać w dużych supermarketach budowlanych (np. Leroy Merlin, Castorama, OBI), ale o wiele ciekawszą opcją wydaje się udanie do nieco mniejszego puntu. Jeśli chodzi o sklepy warte polecenia, to na uwagę zasługuje np. Studio Farb Pigmentologia zlokalizowane na warszawskim Wilanowie przy ulicy Franciszka Klimczaka 13.

Zespół zatrudniony we wspomnianym punkcie to osoby dysponujące ogromnym doświadczeniem w branży i służące pomocą wszystkim osobą, które jej potrzebują. Na miejscu można także obejrzeć poszczególne farby już po nałożeniu ich na ścianę. Taka sytuacja pozwala na podjęcie świadomej decyzji bez obaw, że w przyszłości okaże się ona dla nas rozczarowująca. Warto zapamiętać adres wspomniany w poprzednim akapicie.

Krąg kolorów NCS, czyli co?

Krąg kolorów NCS to jeden ze sposobów ich zapisu. To nic innego jak poziomy przekrój poprzeczny układający się w formie koła. Na każdym z czterech końców został oznaczony jeden z kolorów podstawowych — żółty, niebieski, czerwony i zielony. Kolejne kwadraciki składające się na krąg to odcienie powstałe w wyniku miksowania ich ze sobą. To bardzo ciekawy sposób przedstawienie poszczególnych barw.

Warto pamiętać, że jeden kolor może występować w dziesiątkach różnych odcieni. Wszystko zależy w tym przypadku od poziomu jego nasycenia oraz tego, w jak dużym stopniu jest on zmieszany z inną barwą podstawową. Pamiętajmy, że bardzo eksperymentować, a podczas wybierania farb do ścian w naszym domu, jedynym ograniczeniem powinna być wyobraźnia samych domowników.

Paleta NCS, czyli Natural Color System