W pogoni za karierą łatwo zapomnieć o prawidłowym odżywianiu, przytyć zbędne kilogramy i stracić dawną formę. Obecnie coraz więcej osób wykonuje pracę biurową, co automatycznie wiąże się z siedzącym trybem życia. Niezdrowa dieta połączona z niewielką aktywnością fizyczną w ciągu dnia to najszybsza droga do otyłości i problemów ze zdrowiem jak np. depresja, choroby sercowo-naczyniowe, bóle mięśni i kości, cukrzyca, a nawet rak. Jak tego uniknąć? Przedstawiamy wskazówki, które pomogą efektywniej pracować i zadbać o zdrowie w pracy!

lunch-w-biurze

Prawidłowe rozpoczęcie dnia ze zdrowym śniadaniem

Standardowy dzień rozpoczyna się od śniadania – tak samo powinno być w przypadku osób, które pracują w biurze. Niestety, bardzo często na pierwszy posiłek brakuje czasu i śpiesząc się do pracy, rezygnujemy właśnie ze śniadania. Wielu pracowników biurowych radzi sobie z głodem poprzez niezdrowe przekąski i fast foody. Powinniśmy zrobić wszystko, aby znaleźć chwilę i przygotować śniadanie. Trzeba jednak uważać na inny popularny mit, a mianowicie na to, żeby na śniadanie nie zjeść zbyt dużo (mit – na śniadanie można zjeść wszystko w dowolnych ilościach). Jeżeli często brakuje nam czasu na przygotowanie śniadanie, możemy zdecydować się na współpracę z cateringiem dietetycznym. Zdrowy catering dietetyczny Stalowa Wola to bardzo wygodne i przede wszystkim pewne rozwiązanie – korzystając z usług firm cateringowych zawsze mamy zdrowe posiłki pod ręką.

Jak powinniśmy jeść w biurze?

Kiedy jemy swój posiłek w biurze, powinniśmy unikać jedzenia w pośpiechu – kiedy jemy zbyt szybko, nasz organizm nie może przesłać do mózgu informacji o tym, że otrzymał odpowiednią porcję energii. Oznacza to, że w szybkim tempie zjadamy znacznie więcej, niż faktycznie potrzebujemy. Kiedy jemy i jednocześnie wykonujemy drobne zadania w pracy, pochłaniamy pokarm z roztargnieniem i często popełniamy błędy w swojej pracy. Zatem, chcąc oszczędzić czas, musimy poświecić jeszcze dłuższą chwilę na sprzątanie i poprawienie swoich błędów. Spożywanie obiadu i innych większych posiłków w miejscu pracy to niehigieniczny nawyk. Nie zmienia to faktu, że do pracy powinniśmy chodzić z przygotowanym wcześniej jedzeniem. Główny posiłek, który ma nam dostarczyć energii do pracy, powinien składać się ze zdrowych tłuszczy, węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym i solidnego źródła białka. Najlepiej dodać do tego warzywa (np. jako źródło węglowodanów) i słodką przekąskę jak np. owoce. W czasie pracy trzeba również pamiętać o piciu wody – najlepiej co najmniej 2 litry dziennie.