Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Stalowa Wola

Doradztwo kredytowe - co warto o nim wiedzieć?

Obecnie coraz większa liczba wydatków zarówno gospodarstw domowych, jak i firm, finansowana jest kredytem. Samo zaciągnięcie kredytu wymaga posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej, jednak w praktyce istnieje wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę, zanim podpiszemy umowę kredytu. W ich poznaniu może pomóc doradztwo kredytowe dla osób fizycznych oraz firm. Co warto o nim wiedzieć?

Doradca kredytowy pomaga każdemu

Nie ma znaczenia, jak typ kredytu chcielibyśmy zaciągnąć. W praktyce do doradcy kredytowego klienci udają się, gdy chcą środkami z kredytu sfinansować zakup nieruchomości bądź w przypadku firm duży projekt inwestycyjny. Tymczasem chcąc wziąć kredyt na samochód, sprzęt AGD czy sfinansować nim bieżącą działalność przedsiębiorstwa, również możemy poprosić o pomoc doradcę kredytowego. Specjalizuje się on bowiem w kredytach każdego typu, a nie tylko tych, które udzielane są na wysoką kwotę czy na długi okres kredytowania.

Od oferty do umowy

Jakie usługi świadczy doradca kredytowy? Przede wszystkim pomaga wybrać odpowiednią ofertę kredytu, która będzie dopasowana do potrzeb, ale i możliwości klienta. Co więcej, może on wstępnie ocenić zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Oczywiście odpowiednie narzędzia do tego posiadają jedynie analitycy bankowi (w każdym banku zdolność kredytowa oceniana jest w nieco inny sposób), jednak doradca może podpowiedzieć, nad jakimi aspektami zdolności kredytowej warto jeszcze popracować. Czasami decydujemy się wziąć kredyt w momencie, gdy na rynku panuje stosunkowo niekorzystna sytuacja.

Doradca kredytowy pomoże wybrać moment, w którym podpisanie umowy kredytowej będzie dla nas najkorzystniejsze. Zanim jednak to nastąpi, szczegółowo przeanalizuje treść umowy kredytowej oraz wyjaśni wszelkie zapisy, które budzą wątpliwość klienta. Kredytobiorcy często zastanawiają się, czy doradca kredytowy może spełnić za nich formalności w banku? Generalnie nie ma ku temu przeszkód, jednak należy pamiętać o dwóch kwestiach. Przede wszystkim musimy wystawić doradcy pełnomocnictwo oraz wnieść za nie odpowiednią opłatę. Po drugie pewne działania, takie jak na przykład podpisanie umowy, musimy podjąć we własnym zakresie.

Dodatkowe informacje znajdziesz na stronie TomaszWostal.pl - sprawdź więcej, jeżeli poszukujesz doradztwa kredytowego.

Nigdy nie jest zbyt późno

Wiele osób uważa, że doradztwo kredytowe skupia się jedynie na kwestiach wymagających wyjaśnienia przed zaciągnięciem kredytu. Tymczasem warto udać się do doradcy nawet wtedy, gdy mamy już na swoim koncie zaciągnięty kredyt, jednak współpraca z bankiem nie przebiega pomyślnie. Doradca podpowie, czy problemy z którymi się borykamy można rozwiązać polubownie, czy też jest to zadanie dla profesjonalnego prawnika. Co więcej, może on doradzić nam na przykład zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, aby nieco zmniejszyć raty naszych miesięcznych zobowiązań. Warto o tym pamiętać, bowiem na pomoc profesjonalnego doradcy kredytowego nigdy nie jest zbyt późno. O wiele lepiej dopytać o szczegóły spraw związanych z kredytem, niż samemu borykać się z problemami, a czasem również i z bankiem.