Kuchnia japońska to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych. Kraj Kwitnącej Wiśni słynie z potrawy, jaką jest sushi. Zawdzięcza to swoim walorom estetycznym i przede wszystkim smakowym. Co składa się na to danie? Jakie rodzaje sushi można wyróżnić?
Rodzaje sushi
Sushi to głównie ryż, ryba i wodorosty. Tak najczęściej jest kojarzona ta kombinacja. Jego rodzai jest mnóstwo, a różnią się nie tylko łączeniem składników ale i formą podania. W jednej z nich ryż znajduje się w środku, a w innej - na zewnątrz. Niektóre to połączenie jedynie warzyw i wodorostów. Jakie konkretnie rodzaje sushi się wyróżnia?
- Date maki, czyli rolki zawijane w słodki japoński omlet, a nie jak pozostałe w wodorosty.
- Maki - rolki ryżu zwinięte w nori, czyli wodorosty i pokrojone w kawałki. W środku mogą znajdować się ryby, warzywa, owoce morza.
- Gunkan maki, ryż układa się w łódeczkę, która zawiera dodatki, jak tatar z ryby bądź ikra . Porcje zawijane są w nori.
- Hosomaki - maki z jednym składnikiem. Do środka dodaje się rybę bądź warzywa. To najmniejszy z rodzai sushi.
- Futomaki - hosomaki z co najmniej 4 składnikami jak ryba oraz różne warzywa.
- Kaburamaki - uramaki, które są dodatkowo obłożone rybą tudzież warzywami.
- Kappa maki czyli hosomaki z ogórkiem w środku.
- Nigiri - najpopularniejsze. Są to porcje ryżu, na których umieszcza się albo kawałek ryby, ośmiornicy, kalmara albo japoński omlet. Ciekawego smaku dodaje bardzo cienka warstwa wasabi.
- Oyakomaki - kulki ryżowe, które owija się surową ryba z farszem np. ikra lub jaja przepiórki.
- Sashimi - ciekawy rodzaj, gdyż to sushi bez ryżu. To niesamowicie oryginalnie plastry ryby, uprzednio przyprawione i ułożone na talerzu. Podaje się je głównie z warzywami.
- Temaki, czyli rożki z nori, które wypełnia się ryżem oraz dodatkami, jak ryba, warzywa, owoce morza, japońskie grzyby czy omlet japoński.
- Temari sushi - ciekawy zamiennik dla maków i nigiri. Podstawą jest tu kulka ryżu nakryta jakimś składnikiem. Szczególna uwagę w tym rodzaju sushi przywiązuje się do wyglądu.
- Tempura maki - różnorodne maki obtoczone lekką tempurą, tj. specjalną panierką z japońskiego ciasta, które należy usmażyć na rozgrzanym oleju.
- Uramaki - odwrócone sushi, gdzie ryż jest na zewnątrz, a nori i dodatki w środku. Warstwę zewnętrzną zazwyczaj posypuje się sezamem.
- Wyżej wymienione potrawy spróbujesz w restauracji Gold Sushi - dowiedz się więcej.
Imbir, wasabi i sos sojowy - dodatki do sushi
Sos sojowy jest obowiązkowym towarzyszem sushi. Tak samo ma się sytuacja z marynowanym imbirem i chrzanem wasabi.
Sos świetnie podkreśla smak sushi. Przeważnie nalewa się go w oddzielnej raczej płaskiej miseczce. Warto nalać go tylko do połowy naczynia, by całkowicie go spożyć. Japończycy nie uznają marnotrawstwa jedzenia. W sosie sojowy macza się kawałeczki sushi. Nie wolno ich w nim zatapiać. Ważne jest także dobre operowanie pałeczkami. Kawałki sushi wkłada się do sosu stroną z rybą a nie ryżem.
Z kolei wasabi oraz imbir działają odwrotnie niż sos sojowy. Oczyszczają kubki smakowe. Warto wiedzieć, że spożywa się pomiędzy kolejnymi porcjami sushi. Dużym błędem jest połączenie ich z sushi w jeden kęs.