Spawarki MIG-MAG: jaki gaz najlepiej do nich wybrać?

Migomaty to dzisiaj najpopularniejsze spawarki, które znajdują szereg zastosowań. Wszystkie spawarki MIG MAG wykorzystuje się do spawania osłonowego. Oznacza to nic innego, jak zastosowanie osłony gazowej. Jednak jaki gaz do migomatu wybrać? Dlaczego jest on w ogóle potrzebny?

Spawarki MIG MAG, czyli osłona gazowa

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki gaz do migomatu wybrać, należy najpierw pokrótce wyjaśnić, czym są spawarki MIG MAG. Mowa tutaj o urządzeniach do spawania, które przeprowadzają proces w osłonie gazowej. Spawanie polega na spalaniu wysuwanego z urządzenia drutu.

O prędkości wysuwania i spalania oraz pozostałych parametrach decyduje tabela parametrów spawania MIG. Wartości w niej zawarte odpowiadają wymogom poszczególnych materiałów. Drut wysuwany ze spawarki jest spalany za sprawą energii elektrycznej. W efekcie tego zjawiska powstaje łuk elektryczny, który bezpośrednio odpowiada za stopienie materiału.

W ten sposób powstaje jeziorko spawalnicze, które po zaschnięciu staje się spoiną. Wszystko to dzieje się w osłonie gazu emitowanego przez dyszę. Osłania on zarówno drut, jak i łuk elektryczny oraz jeziorko. Jaki gaz do spawania migomatem jest najlepszy? Zwykle dobre spawarki MIG MAG, takie jak na przykład te, które oferuje firma Cloos, umożliwiają stosowanie różnych gazów. Od czego zależy wybór, wyjaśniamy w kolejnym akapicie.

Jak wybrać gaz do spawania migomatem?

Spawarki MIG MAG to urządzenia, które umożliwiają wykonanie spawania w dwóch bardzo podobnych, aczkolwiek nie do końca takich samych technikach. Pierwsza z nich to spawanie MIG, a druga MAG. Na czym polega różnica? Dotyczy ona tylko i wyłącznie zastosowanego gazu. 

Zatem gaz do spawania migomatem w  trybie MIG musi być obojętny. Przeważnie jest to hel lub argon. Natomiast spawarki MIG MAG, działające w trybie MAG wykorzystują gazy aktywne. Zwykle jest to dwutlenek węgla — czasami z dodatkiem argonu.

Dobre spawarki MIG MAG umożliwiają wybór gazu, a tym samym techniki spawania. Jakby tego było mało, niektóre urządzenia dają szansę spawania w zupełnie innej technologii. Taki sprzęt to spawarka MIG MAG inwertorowa. Można przeprowadzić przy jej użyciu spawanie MIG lub MAG, a także MMA i TIG.

Tabela parametrów spawania MIG i profesjonalne ustawienie spawarki

Powodzenie spawania zależy zarówno od jakości sprzętu, jak i ustawień spawania. Niewątpliwie dla jakości spoiny ma znaczenie to, jaki gaz do migomatu zostanie wybrany do pełnienia funkcji osłony. Jednak to tylko jeden z wielu parametrów. Oprócz niego istotnych jest również wiele innych.

Określa je tabela parametrów spawania MIG. Należy jednak mieć na uwadze, że znajdujące się tam wartości nie zawsze odpowiadają konkretnym potrzebom. Dlatego dużą rolę odgrywa również  wiedza i doświadczenie operatora. Powinien on wiedzieć, jak ustawiać spawarki MIG MAG w konkretnych sytuacjach oraz dostosowywać ustawienia do zachodzących zmian.

Jeśli chodzi o kwestię gazu do spawania migomatem, ważny jest nie tylko jego rodzaj, ale również tempo emisji. Przede wszystkim powinno być ono dostosowane do prędkości wysuwania drutu. To kolejny z najistotniejszych parametrów, od którego w głównej mierze zależy jakość otrzymanej spoiny. Wśród najważniejszych parametrów z pewnością należy wymienić również napięcie łuku elektrycznego i ogólną prędkość spawania. Doświadczeni spawacze, wykorzystujący dobre spawarki MIG MAG nie mają problemu z wyborem właściwych ustawień.