UM Stalowa Wola: Stalowa Wola oddała hołd ofiarom stalinowskiej okupacji

2 min czytania

17 września 1939 roku armia czerwona wkroczyła na wschodnie ziemie II Rzeczpospolitej. Dla broniącej się przed najazdem niemieckim Polski był to cios w plecy. Państwo polskie zaatakowane z dwóch stron nie było w stanie obronić swojego terytorium. To właśnie ten dzień ustanowiono dniem pamięci o losach tych, którzy musieli opuścić Ojczyznę i z dala od niej walczyć o zachowanie polskości. Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.

W 83. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę, stalowowolanie obchodzili Dzień Sybiraka. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną za ofiary wielu zbrodni wojennych, jeńców i ludność cywilną oraz ku czci pamięci o ogromie tragedii, jaką przeżywali zesłańcy w łagrach i obozach niewolniczej pracy na nieludzkiej ziemi”.

Kwiaty i znicze przy pomniku Pamięci Matki Sybiraczki” złożyły władze Miasta Stalowa Wola oraz Rady Miejskiej w Stalowej Woli, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich, Związku Sybiraków, ŚZŻAK oraz harcerze.

Ważnym punktem drugiej części uroczystości był uroczysty apel oraz modlitwa za poległych i zmarłych w II wojnie światowej przy symbolicznym grobie pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, którą poprowadził Piotr Rut radny Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Wśród zamordowanych ofiar Zbrodni Katyńskiej 51 osób pracowało, zamieszkiwało albo urodziło się na ziemi dzisiejszego powiatu stalowowolskiego, a ich nazwiska, stopnie i miejsca kaźni są na trwale wyryte na stalowowolskim Pomniku Katyńskim, którego inicjatorem powstania był wieloletni radny Miasta Stalowej Woli, działacz Solidarności” Sybirak, śp. Zbigniew Paszkiewicz.

Wartę honorową przy symbolicznym grobie pomordowanych oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej pełnili stalowowolscy harcerze.

Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali.

Cześć i chwała pamięci Polaków pomordowanych na wschodzie.

Urząd Miasta Stalowej Woli,

stalowawola.pl/stalowa-wola-oddala-hold-ofiarom-stalinowskiej-okupacji/

Autor: krystian