W ramach projektu pt.: „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, realizowanego w ramach Programu Rozwój Lokalny i dofinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz ze środków Budżetu Państwa (15%) w Gdyni, odbyła się wizyta studyjna przedstawicieli Urzędu Miasta Stalowej Woli. Pierwszego dnia, koordynatorzy z UrbanLab przedstawili swoje działania i dobre praktyki, jakie wypracowali podczas 3-letniego działania. UrbanLab prowadzi projekt Inkubator Miejski za pomocą, którego mieszkańcy mogą zgłaszać pomysły innowacyjnych i “zwinnych” rozwiązań dla ogólnomiejskich i lokalnych wyzwań. Innowacje, jakie zostały zrealizowane to między innymi warsztaty z eko-krawiectwa, Informator dla nowych mieszkańców i Filmowa akcja społeczna #EKOwGdyni promująca eko-nawyki wśród mieszkańców. Element, który zasłużył na szczególną uwagę to Urban Cafe – miejsce otwartego dialogu dla wszystkich grup społecznych oraz sektorów publicznych, prywatnych, NGO i przedsiębiorców. Urban Cafe jest sercem całego przedsięwzięcia, a atmosfera pozwala na swobodne rozmowy do stworzenia idealnego miasta.

Kolejno przedstawiony został projekt Inkubatora Pomysłów realizowanych przez Laboratorium Innowacji Społecznych i Fundację Stocznia. Projekt ma za zadanie wspieranie pomysłów, których istotą jest wsparcie osób w trudniejszej sytuacji życiowej, poprzez nowatorskie usługi, produkty i sposoby działania. Następnie Gdyńskie Centrum Kontaktu przedstawiło prezentacje w zakresie rewitalizacji e-usług miejskich, jako pionierzy w dziedzinie wdrażania nowych technologii w mieście, a w szczególności pomiędzy kontaktem mieszkańców z samorządami. Innowacyjność rozwiązań zastosowanych w mieście Gdynia jest imponująca, m.in. były to infolinia Urzędu Miasta, która odebrała ponad 500 tys. Połączeń, asystent mieszkańca-zgłaszanie problemów w mieście poprzez zgłoszenie w systemie, cyfrowy urząd-wysyłanie podań/wniosków po przez internetowe wypełnienie formularza i przesłanie ich drogą elektroniczną, karta mieszkańca/konto mieszkańca – ułatwia poruszanie się po mieście, oferuje usługi i benefity w tym darmowe wejścia do muzeum, połączenie z e-dziennikiem w celu monitorowania dzieci w szkołach i przedszkolach (obecności, uzyskanych ocen, itd.), wirtualny urzędnik, czyli voicebot i czatbot.

Dom sąsiedzki Przystań Lipowa 15 to kolejny punkt podczas wizyty studyjnej. Przystań Gdynia to sieć miejsc tworzonych i prowadzonych we współpracy z mieszkańcami w celu rozwoju społecznego, realizacji pomysłów i zainteresowań mieszkańców. Zadaniem domów sąsiedzkich jest Integracja mieszkańców, budowanie lokalnej tożsamości mieszkańców, inkubowanie lokalnych inicjatyw i budowanie postaw obywatelskich. Każdej z 8 przystani przyświecają tożsame cele, angażujące mieszkańców w rozwój społeczny, jednak w każdym z miejsc prowadzone są różne aktywności takie jak warsztaty, pokazy filmowe, zajęcia z krawiectwa, gotowania, majsterkowania, przestrzenie dla seniorów, dorosłych, młodzieży i dzieci, zajęcia sportowe oraz zajęcia ze wspierania zachowań proekologicznych.

W drugim dniu przedstawiona została prezentacja nt. rewitalizacji w wymiarze społecznym, czyli Gdynia OdNowa, zadaniem projektu jest poprawienie jakości życia z mieszkańców w kryzysowych obszarach zdegradowanych. Określono, że procesem rewitalizacji objęte zostanie sześć obszarów Gdyni, w których występuje stan kryzysowy powstały z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych w tym bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego. Działania jakie zostały podjęte w ramach rewitalizacji to: stworzenie i remonty bloków komunalnych, remont części wspólnych budynków, zagospodarowanie terenów tworząc miejsca dla odpoczynku i rekreacji, tworzenie ciągów pieszo-jezdniowych, eliminacja dzikich przejść, tworząc w ich miejscach chodniki dla pieszych, oświetlanie terenów, w których mieszkańcy szczególnie narażeni są na niebezpieczeństwa. Kolejna prezentacja dotyczyła Budżetu Obywatelskiego, Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, Konsultacji Społecznych i Gdyńskiej Platformy Dialogu, są to procesy, w których mieszkańcy miasta Gdynia decydują co roku, na jaki cel przeznaczyć wydzieloną kwotę z budżetu miasta, projekty zgłaszane są przez gdynian i gdynianki, co wspiera odpowiedzialność obywatelską za poziom życia w mieście. Przedstawione zostały działania Gdyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych, między innymi konsultacje prawne, księgowe i organizacyjne, szkolenia i warsztaty dla NGO. GCOP udostępnia również przestrzeń do spotkań organizacjom pozarządowym. Wymiennikownia to Młodzieżowe Centrum Innowacji Społecznych i Desingu miejsce działań dla młodzieży od 13 do 35 lat, w której mają możliwość rozwijania pasji i zainteresowań. Głównie prowadzone są zajęcia z karate, rysunku, dancehall, zumby, warsztaty krawieckie/rękodzielnicze, zajęcia tworzenia EKO produktów. Wymiennikownia współpracuje również z Europejskim Korpusem Solidarności, dzięki któremu młodzi ludzie mogą zaangażować się w lokalne inicjatywy oraz wziąć udział w projektach wolontariatu w różnych krajach europejskich. Podczas wizyty studyjnej, miasto Gdynia gościła u siebie dwoje zagranicznych wolontariuszy z Białorusi i Turcji.

Magda Dębna przedstawiła dobre praktyki projektu South Baltic Youth Core Groups Network realizowanego przy współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Celem projektu było zwiększenie uczestnictwa młodzieży w procesie decyzyjnym na poziomie gminy i wzmocnienie kompetencji polityków zajmujących się polityką młodzieżową i zrównoważonym rozwojem. Działania, jakie zostały podjęte w ramach realizacji to: warsztaty, międzynarodowe spotkania, wizyty studyjne w różnych krajach, w których brała udział młodzież, partnerzy i organizacje zaproszone do współpracy. Tematami poruszonymi w ramach projektu były partycypacja obywatelska, wymiana doświadczeń z miastami partnerskimi na temat zaangażowania mieszkańców w działalność Młodzieżowej Rady Miejskiej. Dodatkowymi miejscami, które zostały przedstawione, w ramach wizyty studyjnej, były Muzeum Miasta Gdynia, Centrum Nauki Experyment, Młodzieżowy Dom Kultury i studio nagrań oraz Muzeum Emigracji.