W Stalowej Woli odbył się Finał II Festiwalu Kultury Lasowiackiej. Wydarzenie pod hasłem „Las ojciec nasz” miało miejsce 18 września, na Placu Piłsudskiego przy Miejskim Domu Kultury.

Przy muzyce jaką prezentował na scenie Chór i Nadsańska Orkiestra Kameralna Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli rozpoczął się Jarmark Lasowiacki z szeregiem lokalnych przysmaków, rękodzieła i wyrobów rzemieślniczych. Zorganizowano warsztaty: kulinarne dla dzieci i młodzieży bazujące na przepisach kuchni lasowiackiej, warsztaty tworzenia kijograjów i szarpuszek, warsztaty plastyczne, tworzenia druków lasowiackich na tkaninach, haftu lasowiackiego, a także warsztaty garncarskie czy tworzenia bomb kwiatowych. Na najmłodszych czekały gry i zabawy lasowiackie przygotowane przez animatorów z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli.

Na tarasie MDK zorganizowano interaktywny turniej wiedzy – Lasowiacki Quizspotter, podczas którego zarówno uczestnicy, jak i widzowie mogli sprawdzić swoją wiedzę o kulturze i dziedzictwie dawnych mieszkańców Puszczy Sandomierskiej. Na scenie z kolei zaprezentował się Chór i Kapela Lasowianka z MDK Stalowa Wola. Rozstrzygnięto również konkurs na „Krótki Film o Lasowiakach”.

– Bardzo się cieszymy, że kilkanaście miejscowości i instytucji zaangażowało się w ten festiwal, który z roku na rok, jestem pewny, będzie się rozrastał. Kultury jest bogata, zakorzeniona w tych obszarach i coraz bardziej udostępniana nam wszystkim. Cieszymy się z tego i bardzo dziękujemy za dzisiejszy festiwal – powiedział obecny w Stalowej Woli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Z kolei przewodniczący stalowowolskiej Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj zaznaczył, że kultura lasowiacka jest nierozerwalnie związana ze Stalową Wolą.

Stalowa Wola powstała na miejscu wsi Pławo, gdzie mieszkańcy kultywowali kulturę lasowiacką. My, poprzez takie wydarzenia jak to dzisiaj, poznajemy ich dziedzictwo – powiedział przewodniczący.

Podczas festiwalu wystąpił zespół SVIATYJ – muzyczne trio z powodzeniem łączące w swoich wykonaniach energetyczny folk i melancholijny blues, balansujące między mistyką i czystym żywiołem, proponując słuchaczom intrygująco brzmiące Galician Voodoo Blues. Jako punkt główny finału na uczestników czekała uczta w PUSZCZY. To w Stalowej Woli po raz pierwszy w pełnym brzmieniu usłyszeliśmy wyjątkowy projekt muzyczny Nikodema Soszyńskiego z zespołem Somethingski i z gościnnym udziałem Darii Kosiek – znanej m.in. z grupy Wernyhora.

Imprezą towarzyszącą Finałowi II Festiwalu Kultury Lasowiackiej był finisaż wystawy i spotkanie z Janem Pukiem – twórcą ludowym, laureatem Nagrody Kolberga 2022.