UM Stalowa Wola: Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie

2 min czytania

Kościół pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Rozwadowie z przełomu XIX i XX w to jedna z ciekawszych neogotyckich świątyń w Polsce. Posiada nie tylko piękną architekturę nawiązującą do najlepszych europejskich standardów, ale także niespotykany nigdzie indziej wystrój: począwszy od znakomitej architektury, przez piękne ołtarze, po absolutnie unikatowy i jedyny w Polsce projekt malowideł i witraży autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego. Fara rozwadowska to skarb sam w sobie, ale we wnętrzu i tak znajdziemy prawdziwe perły.
Kościół ten posiada znakomitą architekturę nawiązującą do najlepszych europejskich standardów. Fara ma także niespotykany nigdzie indziej wystrój. Już same ołtarze sprowadzone na początku XX w. z Alp, z Tyrolu, przyciągają swoją misterną rzeźbą. Natomiast wyjątkowy nastrój kościoła tworzy absolutnie unikatowy i jedyny w Polsce kompleksowy projekt malowideł i witraży autorstwa prof. Adama Stalony-Dobrzańskiego (1904-1985).
Artysta Adam Stalony-Dobrzański, prof. ASP w Krakowie, w swojej sztuce sięga do źródeł chrześcijaństwa wprowadzając kanon sztuki bizantyjskiej. Uczeń Mehoffera dodaje do swych dzieł tradycje szkoły krakowskiej, ale i rys awangardy i filozofii kubistycznej. W rozwadowskim kościele koncepcja polichromii i witraży jest niezwykle przemyślana. Każdy skrawek ściany jest dekorowany na chwałę Stwórcy. Wspaniałe witraże i malowidła uzupełnione są biblijnymi wersetami oraz fragmentami modlitw, namalowane specjalnie zaprojektowanym przez Dobrzańskiego liternictwem. Witraże w podłużnych gotyckich oknach oraz polichromie na ścianach i sklepieniu budzą wiele emocji. Niektóre malowidła odsyłają wprost do sztuki cerkiewnej, a dodatkowo umieszczone pośród krzyżowo-żebrowych neogotyckich sklepień, nadają świątyni niespotykany nigdzie indziej nastrój i ducha kontemplacji.

muzeum.stalowawola.pl/pl/wystawy/wystawy-2016/item/1740-skarby-rozwadowskiej-fary

W pobliżu warto zobaczyć:

?
Galeria Malarstwa Alfonsa Karpińskiego

?
Rozwadowski Dom Kultury Sokół”, dawna siedziba Towarzystwa Gimnastycznego Sokół”

?
Zabytkowa lokomotywa Ty2-16 /

?
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, dawniej własność książęcej rodziny Lubomirskich (W muzeum znajduje się restauracja)

?
Rozwadowski klasztor OO. Kapucynów

Po zwiedzaniu można skorzystać z pobliskich restauracji bądź klimatycznych kawiarenek.

Urząd Miasta Stalowej Woli,

stalowawola.pl/kosciol-pw-matki-bozej-szkaplerznej-w-rozwadowie/

Autor: krystian