UM Stalowa Wola: Modelowa Stalowa Wola
O tym, że warto było sięgnąć po fundusze norweskie, a tym samym podjąć się realizacji wielu innowacyjnych działań na rzecz rozwoju Stalowej Woli można się było przekonać podczas konferencji zorganizowanej przez Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli, podsumowującej dotychczasowe osiągnięcia w zaplanowanych obszarach, dotyczących realizacji projektu “MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”.
W konferencji wzięli udział liderzy poszczególnych działań, pracownicy powołanego do realizacji zadania Wydziału Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej, na czele z Panią naczelnik Arletą Siwek oraz przedstawiciel Związku Miast Polskich, pełniący rolę opiekuna projektu w osobie Pani Wiesławy Kwiatkowskiej.
Dr Andrzej Chmielowiec z Politechniki Rzeszowskiej zaprezentował osiągnięcia w ramach tzw. Akademii Przemysłu 4.0. na przykładzie zajęć realizowanych w laboratoriach uczelni, podczas których młodzież uczy się praktycznego sposobu wykorzystywania nauki, zrozumienia zjawisk z dziedziny informatyki, matematyki, fizyki czy chemii. Z kolei Andrzej Łączek zaprezentował kolejne innowacyjne działanie projektowe OKO czyli Ośrodek Kształcenia Operatorów Bezzałogowych Statków Powietrznych Dronów, w ramach którego studenci i mieszkańcy szkolą się w zakresie pilotażu dronami. Uczą się np. meteorologii, prawa lotniczego czy nawigacji statków. Szkolenie kończy się otrzymaniem licencji operatora bezzałogowych statków powietrznych.
Sporo dzieje się również w tworzeniu tzw. Platformy Technologicznej, która, o czym mówił przedstawiciel Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO im KEN w Stalowej Woli Pan Mariusz Potasz. Platforma Technologiczna ma za zadanie integrację lokalnego środowiska przedsiębiorców, rynku edukacyjnego i rynku pracy. Ważną rolę w projekcie odgrywa Strefa Młodych organizowana przez Stowarzyszenie Strefa Spotkań, czyli przestrzeń dla aktywizacji, integracji i rozwoju stalowowolskiej młodzieży, związanej z rozwojem kompetencji społecznych i menedżerskich. Utworzono tu m.in. EURODESK punkt informacji młodzieżowej, prowadzone są zajęcia w ramach kawiarenki językowej, realizowane są green eventy, szkolenia dla młodzieży oraz planowane jest utworzenie studia nagrań. Osiągnięcia w tej dziedzinie zaprezentowała Pani Anna Maciuch.
Dużo miejsca w projekcie zajmują działania dedykowane młodym ludziom. Poza wyżej wymienionymi, to dodatkowo działania związane z utworzeniem Centrum Wsparcia i Rozwoju Młodzieży przez Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej Integracja, zaprezentowane przez Panią Edytę Nowaczewską, czy też działania Stowarzyszenia Przyjaciół Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Rozwadowie Pokój i Dobro, dzięki którym m.in. zmodernizowano ściankę wspinaczkową. Osiągnięcia w tym obszarze omówił przedstawiciel stowarzyszenia Pan Stanisław Cisek. Zadania z obszaru rewitalizacji społecznej realizuje Centrum Aktywności Społecznej Spektrum. W ramach zadania Kolej na Fabryczne wspólnie z mieszkańcami udało się w ramach projektu zrewitalizować zaniedbaną część Osiedla Fabrycznego. Rewitalizacja społeczna obejmuje także Osiedle Rozwadów poprzez szereg działań aktywizacyjnych, głównie o charakterze kulturalnym, realizowanych w ramach Rozwadowskiego Domu Kultury Sokół, które przedstawiła Pani Ewa Cisło.
Ważną część projektu zajmują działania proekologiczne, o czym podczas konferencji mówili przedstawiciele Urzędu Miasta Pani Patrycja Jędruch i Pan Mirosław Tęcza. Wskazano m.in. na bardzo udaną akcję przeprowadzoną wspólnie z mieszkańcami Cebulki za odpady”. Planowany jest zakup recyklomatów, wprowadzenie systemu ochrony środowiska poprzez zakup czujników oraz kontynuacja akcji proekologicznych. Ciekawe pomysły to także utworzenie parku kieszonkowego, ogródków społecznych, czy też instalacja paneli fotowoltaicznych na 4 obiektach gminy. Wsparciem dla realizacji eko-inicjatyw będzie także planowany do wdrożenia w 2023 r. Zielony Budżet Obywatelski.
Sporo zrealizowano w obrębie utworzenia Młodzieżowej Rady Miasta. Jak poinformował lider tego działania Pan Mateusz Płeszka z Urzędu Miasta, odbył się już cykl warsztatów, przygotowujących osoby do współpracy z młodzieżą oraz kończą się prace związane z wypracowaniem koncepcji funkcjonowania tej rady, a sama młodzież wykazuje dużą aktywność w działaniach na rzecz miasta. Narzędziem uzupełniającym aktywizację młodych będzie Młodzieżowy Budżet Obywatelski, którego koncepcja powstanie w ramach projektu w przyszłym roku.
W czasie konferencji przedstawiono również ofertę dla młodych (miejsce dla młodzieży, Program StaLOVE INSPIRACJE) oraz organizacji pozarządowych (wsparcie doradcze i szkoleniowe) oferowaną przez Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej oraz zaproszono mieszkańców do włączenia się w działania tworzonego w ramach projektu Laboratorium Miejskiego StaLOVE UrbanLAB.
Z kolei wsparcie dla seniorów na wielu płaszczyznach realizuje w ramach projektu Centrum Aktywności Seniora. Dyrektor Centrum Pani Bogna Latawiec omówiła szereg realizowanych wspólnie z seniorami działań.
Zaprezentowano także ciekawe rozwiązania cyfrowe, nad którymi trwają prace w ramach projektu m.in. związane z uruchomieniem nowego portalu miasta, cyfrowej platformy uczestnictwa, wprowadzeniem systemu raportowania i analiz, modernizacją systemu informacji przestrzennej, czy też utworzeniem Aplikacji Miejskiej, służącej mieszkańcom. Jak można dzięki aplikacji poprawić zarządzanie miastem i jego jednostkami czy współpracować z osobami o szczególnych potrzebach mówił odpowiedzialny za wprowadzenie aplikacji Pan Jacek Śledziński z Urzędu Miasta Stalowej Woli.
Zasygnalizowano również działania ukierunkowane na wzmocnienie potencjału miasta do rozwoju gospodarczego m.in. poprzez Centrum Obsługi Inwestora, działania z zakresu wzmocnienia potencjału miasta do zarządzania i koordynacji JST, w tym zarządzania strategicznego oraz w zakresie ułatwienia korzystania z usług urzędu osobom o szczególnych potrzebach.
Podczas konferencji zaprezentowano również felieton filmowy, dotyczący realizacji projektu przygotowany przez Wydział Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Stalowej Woli.
Urząd Miasta Stalowej Woli,
stalowawola.pl/modelowa-stalowa-wola/
Autor: krystian