Miasto Stalowa Wola konsekwentnie realizując plan budowania Miasta pięknego, ekologicznego i czystego, w ostatnich kilkunastu miesiącach dokonało nasadzenia ponad pół tysiąca sztuk kolejnych drzew i tysięcy krzewów. Bilans 60 wyciętych drzew (zgodnie z decyzjami administracyjnymi, wyłącznie ze względów sanitarnych oraz z uwagi na zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia) do 593 nowych nasadzeń drzew i tysięcy krzewów potwierdza właściwą realizację wspomnianego zadania. Nasadzenia zostały wykonane zgodnie z projektami przygotowanymi przez Biuro Architektury Krajobrazu Urzędu Miasta Stalowej Woli przez Zakład Zieleni Miejskiej MZK Sp. z o.o.

Jak powiedział Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny: „Dbałość i troska o miejską zieleń jest jednym z priorytetów Miasta Stalowej Woli. Biuro Architektury Krajobrazu Urzędu Miasta Stalowej Woli oraz Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli starają się jak najlepiej realizować postawione przed nimi zadanie – zadanie zmiany Stalowej Woli na miasto, które z roku na rok pięknieje za przyczyną tak wielkiej dbałości o roślinność. Nowe nasadzenia specjalnie wyselekcjonowanych drzew posiadających „paszport roślin” są jednym z elementów tej dbałości. Sadzone pod okiem specjalistów tej dziedziny zastępują stare, chore drzewa, które często zagrażają bezpieczeństwu Mieszkańców Stalowej Woli i ujmują piękna naszemu Miastu. Z pokorą stajemy przed naturą i na miarę możliwości staramy się ją kształtować, pamiętając jednak zawsze o słowach poety: „W naszym języku jest tak mało słów na określenie zieleni. Każdy listek i każde drzewo mają swój własny odcień. To kolejny przykład tego, jak bardzo natura wyprzedza człowieka.”

Dobór gatunkowy drzew dostosowano do uwarunkowań lokalnych, w tym do warunków świetlnych, siedliskowych i do otaczającego zagospodarowania. Drzewa planowano w taki sposób, by nie kolidowały z istniejącą infrastrukturą oraz by w przyszłości nie wymagały nadmiernych cięć i deformacji prowadzących do uszkodzenia koron. Dbano o to, by korony drzew umieszczone były na wysokości umożliwiającej w przyszłości zachowanie skrajni pionowej, by nie przeszkadzały w korzystaniu z poszczególnych terenów publicznych, nie zasłaniały widoczności. Do nasadzeń dopuszczono wyłącznie materiał roślinny najwyższej jakości, w szczególności bez objawów chorób i działalności szkodników, bez uszkodzeń mechanicznych i objawów zasychania. Wszystkie nowe drzewa mają z zachowaną właściwą dla poszczególnych gatunków proporcję między koroną a pniem, regularne, zwarte korony z licznymi rozgałęzieniami, jeden prosty przewodnik, są dobrze ukorzenione. Każde z drzew posadzono z najwyższą starannością oraz właściwie opalikowano. Nowe nasadzenia objęte są gwarancją i stałą pielęgnacją

W ramach prac wykonanych tylko w tym roku posadzono 350 nowych drzew. Uzupełniono ubytki w istniejących szpalerach przydrożnych (np. ul. Wojska Polskiego, ul. Orzeszkowej, ul. Ofiar Katynia, ul. Narutowicza, ul. Skoczyńskiego), uzupełniono miejsca po wyciętych w latach ubiegłych drzewach martwych, zamierających i zagrażających bezpieczeństwu, a także uzupełniono wolne przestrzenie w drzewostanach dojrzałych, zapobiegając tym samym powstaniu luki pokoleniowej, w spójnych, czytelnych układach kompozycyjnych wprowadzono nowe nasadzenia na terenach czynnych biologicznie, np. w rejonie bloku nr 4 przy al. Jana Pawła II (w sąsiedztwie „Podwórka dla Pława”), na trawnikach u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. 11 listopada.

Aktualnie trwają prace nad projektami nasadzeń, które będą realizowane jesienią 2023 roku. Planowane są nasadzenia kolejnych drzew, krzewów, pnączy, bylin oraz założenie łąki kwietnej. Zapraszamy Państwa do współpracy poprzez podanie propozycji lokalizacji oraz nazw gatunkowych nowych drzew. Sprawdzimy, czy proponowane tereny należą do Gminy Stalowa Wola, zweryfikujemy ewentualne kolizje z sieciami uzbrojenia podziemnego oraz inne uwarunkowania. Jeśli nie będzie przeciwskazań, drzewa zostaną posadzone w wytypowanych przez Państwa miejscach.

Propozycje prosimy zgłaszać telefonicznie, pod numerem 15 643 35 94 lub mailowo, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.