W Dzień Kobiet, 8 marca 2023 roku decyzją Lucjusza Nadbereżnego Prezydenta Miasta Stalowej Woli został powołana do istnienia pierwsza w historii Miasta Stalowej Woli Rada Kobiet. Zgodnie z §2 Regulaminu Stalowowolskiej Rady Kobiet głównym celem Rady jest zwiększenie udziału kobiet w życiu miasta Stalowej Woli, a także reprezentowanie interesów i potrzeb różnych środowisk kobiecych. Rada Kobiet jest ciałem niezależnym i apolitycznym, a jej ciągłość istnienia powinna być zapewniona bez względu na zmiany władzy samorządowej. Rada promuje aktywne kobiety i jest kuźnią liderek, które dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi i mniej doświadczonymi członkiniami. Ma charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny. Każda członkini zobowiązana jest do bycia ambasadorką Miasta Salowej Woli w przestrzeni lokalnej, regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Rada aktywnie współpracuje z innymi Radami Kobiet w Polsce.

– Mam wielki zaszczyt i przywilej, aby w roku jubileuszu 85-lecia Miasta Stalowej Woli oraz w dniu tak bardzo symbolicznym, 8 marca, w Dniu Kobiet zainaugurować pierwszą Sesję Rady Kobiet. Pomysł powstania Stalowowolskiej Rady Kobiet wychodzi z inicjatywy samych kobiet, które czując potrzebę większej integracji, potrzebę bardziej wyraźnego głosu kobiet w Stalowej Woli, wyrażanego w konkretnych postulatach i inicjatywach był realizowany przez władze Miasta Stalowej Woli. Myślę, że jest to bardzo dobra inicjatywa, bo przecież „Stalowa Wola jest kobietą” – tak chcemy dzisiaj powiedzieć i tak chcemy postrzegać nasze miasto. Stalowa Wola często jawi się jako „miasto ze stali i betonu”, ale wgłębiając się w historię i strukturę naszego miasta, trzeba powiedzieć, że Stalowa Wola ma „cechę kobiety” – mądrą, pracowitą, odpowiedzialną, aktywną, a jednocześnie piękną i dotykającą głębi – taką jak Mieszkanki naszego Miasta – powiedział Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, który zainaugurował powstanie Stalowowolskiej Rady Kobiet i wręczył nominacje Radnym.

Według §4 Regulaminu Członkinie Rady pierwszej kadencji powołane zostają z grupy inicjatywnej, która wniosła o powołanie Rady Kobiet jako organu konsultacyjnego, doradczego i inicjatywnego przy Prezydencie Miasta Stalowej Woli. Skład Rady na kolejne kadencje wybierany jest spośród zgłoszeń nadesłanych do Urzędu Miasta Stalowej Woli w ramach otwartego naboru, natomiast przedstawicielki Prezydenta Miasta Stalowej Woli wskazuje Prezydent. Kadencja pierwszego składu członkiń Rady trwa 2 lata i liczy się od dnia pierwszego posiedzenia. Kadencja każdej kolejnej Rady wybranej w wyniku przeprowadzenia naboru trwa 3 lata i liczy się od dnia pierwszego posiedzenia nowego składu Rady.

W skład Pierwszej Stalowowolskiej Rady Kobiet weszły:

  • Marzena Piłat – Inicjatorka powstania Stalowowolskiej Rady Kobiet, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjazna Dłoń w Rozwadowie, współzałożycielka stowarzyszenia Progres, działaczka społeczna, od ponad 20 lat związana z branżą beauty, prowadzi własną działalność gospodarcza.
  • Dorota Konieczna-Herdzik – Prezeska Progres – stowarzyszenia wspierania aktywnej przedsiębiorczości, członkini zarządu Podkarpackiej Rady Programowej Kobiet, prelegentka na Podkarpackim Kongresie Kobiet, inicjatorka powstania Stalowowolskiej Rady Kobiet, inicjatorka oraz prowadząca w latach 2020 – 2022 nieformalne spotkania dla kobiet z cyklu „ Między nami kobietami”. Od 2020 roku prowadzi działalność szkoleniowo-doradczą, której celem jest wspieranie przedsiębiorców oraz osób indywidualnych w osiąganiu lepszych rezultatów. Jej misją jest wspierać również merytorycznie kobiety z obszaru przedsiębiorczości, które chcą rozwijać się zawodowo w obszarach miękkich i twardych.
  • Beata Orłowska – Pedagog z 31-letnim stażem pracy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Pysznicy. Pasjonatka książek i biegania, członek zarządu Stalowowolskiego Klubu Biegacza. Kilkukrotna mistrzyni Polski na dystansie 200 m i 400 m podczas Halowych Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters w Toruniu oraz Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Współorganizatorka międzynarodowego biegu „Stalowa Dycha” oraz innych biegów organizowanych przez Stalowowolski Klub Biegacza na terenie miasta. Otwarta na nowe wyzwania i pełna energii do działania na nieznanych obszarach społecznych.
  • Marzena Agnieszka Łata – Dyrektor Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Stalowej Woli, przewodnicząca Zespołu Orzekającego. Jest trenerem w oświacie, prowadzi szkolenia i grupy wsparcia dla rodziców, nauczycieli oraz kadry zarządzającej szkół i przedszkoli, na których rozwija umiejętności wychowawcze, kompetencje społeczne i komunikacyjne. Pasjonuje się literaturą z obszaru neuroplastyczności mózgu.
  • Zbaraszewska Ewa – projektantka mody, prezes fundacji ART & MODA w Stalowej Woli, specjalista ds. Architektury Wnętrz, absolwentka Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Przeworsku kierunek Zarządzanie w Administracji. Od 2017r prowadzi własną działalność gospodarczą butik autorski ART MODA Polscy Projektanci. Inicjatorka środowiska modowego w St. Woli, organizatorka pokazu mody podczas Majówki Miejskiej w 2019 r, współorganizatorka pokazu mody w ramach Czwórporozumienia Miast Sandomierz Fashion Street w 2020r, organizatorka pokazu mody 4 Fashion Stalowa Wola w roku 2021. Członek Klastra Lasowiackiego.
  • Bogusława (Bogna) Latawiec – Od czerwca 2021r. pełni funkcję dyrektora Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli. Od początku kariery zawodowej związana jest z działalnością na rzecz rozwoju i dostępności kultury, świadomego w niej uczestnictwa, jej upowszechniania i promocji. Jest osobą kreatywną zaangażowaną w działania na rzecz relacji międzyludzkich poprzez różnego rodzaju inicjatywy edukacyjne, artystyczne i międzypokoleniowe.
  • Dr Joanna Dyrda-Muskus – Pełni funkcję kandydata na eksperta w Fundacji Nauki Polskiej. Wpisana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w wykaz ekspertów dla FERS w obszarze innowacji społecznych. Od ponad 15 lat kurator społeczny przy Sądzie Rejonowym w Stalowej Woli. Członek Zarządu stalowowolskiego Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Oświatowego „Ergo”. Odznaczona medalem brązowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za długoletnią służbę. Obecnie zawodowo pełni funkcję Pełnomocnika Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ds. Filii w Stalowej Woli.
  • Magdalena Pamuła – Konsultantka i metodyczka nauczania gry na fortepianie w szkołach muzycznych I stopnia. Wykształciła wielu muzyków, którzy są czynnymi instrumentalistami i nauczycielami muzyki, również w szkole muzycznej w Stalowej Woli. Jako prezes Fundacji współpracuje z instytucjami kultury na terenie Stalowej Woli, ze szkołami muzycznymi w regionie podkarpackim i świętokrzyskim. Współpracuje również z Radiem Kielce i Muzeum Narodowym w Kielcach przy organizacji okazjonalnych koncertów. Ma kontakty z Fundacją Rozwoju Kultury w Sanoku, Fundacją Polsko Niemiecką w Bremie, z orkiestrą Wirtuozi Lwowa i Konserwatorium w Odessie.
  • Małgorzata Zofia Kobylarz – Od 25 lat zawodowo związana z Fundacją Uniwersytecką w Stalowej Woli, w której obecnie pełni funkcję prezesa zarządu. Jest członkiem Powiatowej Rady Rynku Pracy przy Stalowowolskim Starostwie Powiatowym. Dysponuje doświadczeniem w pracy społecznej, w tym na rzecz wspierania potencjału rozwojowego w środowisku lokalnym. Działa na rzecz aktywizacji lokalnego rynku pracy, przede wszystkim na rzecz ludzi młodych, aby pomóc im wkroczyć na rynek pracy poprzez wspieranie ich edukacji i rozwoju zawodowego oraz budowanie postaw przedsiębiorczych od najmłodszych lat. Angażuje się w działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów pożytku publicznego i wolontariatu.
  • Monika Świderska-Pachacz – Dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Ukończyła Śląską Akademię Medyczną – Wydział Lekarski w Zabrzu. W latach 2003-2017 roku pracowała na Oddziale Wewnętrznym SPZZOZ Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. W tym czasie, jako lekarz pracowała również w Poradni Hematologicznej, Centralnej Pracowni Ultrasonograficznej, a także jako lekarz dyżurny na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.
  • Dr Renata Knap – Prezes Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, Absolwent Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz studiów menadżerskich – Master of Business Administration. Ukończyła pięcioletnie studia doktoranckie na Uniwersytecie Rzeszowskim uzyskując stopień naukowy doktora. Od początku swojej pracy zawodowej związana z zagadnieniami technicznymi oraz przedsięwzięciami inwestycyjnymi. Doświadczenie zawodowe zdobywała zarówno w przedsiębiorstwach prywatnych jak i w administracji publicznej gdzie przeszła wszystkie szczeble awansu zawodowego od Inspektora poprzez Naczelnika Wydziału Planowania Przestrzennego, Przygotowania Inwestycji i Ochrony Środowiska. W latach od 2019 do 2021 roku pełniła urząd Zastępcy Prezydenta Miasta Stalowej Woli pracując na rzecz miasta i jego mieszkańców.
  • Agnieszka Grabowska-Sowa – Z wykształcenia Socjolog, studia magisterskie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach mieszkała 10 lat w Paryżu. Członek katolickiej Wspólnoty religijnej „Wejdź Nawet Przez Dach” przy polskiej Parafii w Paryżu. Obecnie wraz z rodziną nalężąca do Kręgu Domowego Kościoła w Stalowej Woli przy Parafii Trójcy Przenajświętszej. Prywatnie matka i żona. Od 4 lat prowadzi własną działalność gospodarczą. Propaguje aktywny tryb życia, kocha sport i zdrowe odżywianie. Jedna z członkiń Stowarzyszenia STALOWE ŻYLETY, amatorskiej drużyny sportowej zrzeszająca kobiety, które udoskonalają swoje umiejętności, poprawiają swoją kondycje i sprawność fizyczną, na siłowni oraz na zawodach sportowych. Uczestniczka biegu z przeszkodami Runmagedon. Założycielka kobiecej amatorskiej drużyny piłki siatkowej w Stalowej Woli. Pasjonatka mody i dobrego stylu.
  • Monika Trela – Od 15 lat zawodowo związana z administracją publiczną, aktualnie zajmuje stanowisko Naczelnika Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Stalowej Woli. Przez 10 lat arbiter piłki nożnej, od 2001 r. zrzeszona w Podkarpackim Związku Piłki Nożnej – Kolegium Sędziów Podokręgu Stalowa Wola. Inicjatorka i współzałożycielka Stowarzyszenia Kibiców Stali Stalowa Wola. Aktywnie działa w organizacjach pro zwierzęcych.

Uroczystość powołania Stalowowolskiej Rady Kobiet odbyła się w budynku Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli. Muzyczny akcent zaprezentowały wokalistki Społecznej Szkoły Muzycznej w Stalowej Woli: Natalia Siek, Aleksandra Walczyk i Karolina Kuraś, pod opieką Pani Ewy Woynarowskiej. Obecni na uroczystości wysłuchali także wykładu na temat roli kobiet w powstaniu Miasta Stalowej Woli, który zaprezentowała Pani Anna Garbacz – stalowowolska regionalistka, pasjonatka historii, autorka książek o Stalowej Woli.

Zarządzenie Prezydenta Miasta o powołaniu Stalowowolskiej Rady Kobiet