Kolejna, od dawna oczekiwana w Stalowej Woli inwestycja staje się faktem. Rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego w Stalowej Woli wchodzi już w fazę realizacji. Dzisiaj, 11 kwietnia 2023 r. Miasto Stalowa Wola dokonało wyboru Wykonawcy prac, które będą prowadzone pod nazwą „Odnowa zdegradowanych terenów zielonych w Stalowej Woli”, a zasadniczy zakres robót obejmuje wykonanie wielopokoleniowych stref aktywności w Ogródku Jordanowskim w Stalowej Woli. Kapitalną rewitalizację „Ogrodu Jordana” przeprowadzi Przedsiębiorstwo Budowlano – Inżynieryjne „ADMA” Sp. z o.o. ze Staszowa. Całość inwestycji opiewa na 7 624 000 zł. Realizacja tego zadania jest możliwa dzięki dofinansowaniu kwotą 4 500 000 zł, które zostało udzielone przez Premiera Mateusza Morawieckiego z programu inwestycji strategicznych Polski Ład, przy pełnym zaangażowaniu Janiny Sagatowskiej Senator RP oraz Rafała Webera Posła RP. Inwestycja nie byłaby realna do wykonania bez decyzji Radnych Miejskich na czele z jej Przewodniczącym Stanisławem Sobierajem, którzy podczas obrad LXIII Sesji Rady Miejskiej w Stalowej Woli głosowali za zabezpieczeniem środków na ten cel.
„Dzięki pojawieniu się nowych programów dofinansowania na działania zaplanowane już w budżecie, możemy zmienić strategię ich wykorzystania i przeznaczyć środki na bardzo oczekiwaną przez mieszkańców Stalowej Woli realizację odnowienia Ogródka Jordanowskiego. Wyciągnęliśmy również wnioski z poprzednich postępowań na to zadanie, dlatego nie będzie łączone ono z innymi zadaniami dotyczącymi terenów zieleni i rekreacji. W tym czasie dokonaliśmy również istotnych zmian w projekcie, aby wzmocnić go o ochronę zieleni, liczbę nowych nasadzeń oraz ciekawe zmiany w architekturze tego terenu. Dzięki temu stworzyliśmy zrównoważoną, bardzo zieloną przestrzeń, dającą miejsce odpoczynku i odprężenia jak tężnia solankowa oraz atrakcyjne miejsce dla naszych najmłodszych do zabawy. Nowym, bardzo ciekawym elementem będzie wielka drewniana sowa na placu zabaw. To będzie wyjątkowe i piękne miejsce w Stalowej Woli” – zaznaczył Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.
Zakresem prac budowlanych będą: rozbiórki, remont ogrodzenia, budowy ciągów pieszych, tężni solankowej i fontanny wraz z infrastrukturą techniczną, zielonej pergoli, nasypu pod górkę saneczkową, ogrodu deszczowego, montaż urządzeń w strefie zabaw dzieci, montaż urządzeń na ścieżce treningowej dla młodzieży i dorosłych, montaż urządzeń w strefie seniora, wykonanie projektowanej zieleni i nasadzeń oraz innych obiektów: elementów małej architektury, urządzeń sportowych i rekreacyjnych, elementów wspomagających retencję wód opadowych (ogród deszczowy, rów infiltracyjny, niecka infiltracyjna), przebudowy i budowy instalacji infrastruktury technicznej: budowę przyłączy oraz instalacji zewnętrznych kanalizacji sanitarnej, budowę sieci zewnętrznej wodociągowej, iluminacji obiektów, budowę linii kablowych elektroenergetycznych i teletechnicznych, sieci monitoringu, instalacji oświetlenia terenu, kanalizacji teletechnicznej i instalacji wodnej. Zakończenie prac przewidziano w drugim kwartale 2024 roku.
Ogród Jordanowski w Stalowej Woli powstał w latach 50-tych XX wieku. Podobnie jak inne tego typu ogrody w Polsce był inicjatywą lekarza Henryka Jordana, lekarza i społecznika. Ogród miał służyć do wypoczynku oraz uprawiania sportu dla dzieci i młodzieży. Jego układ urbanistyczny oraz nasadzenia zieleni wzorowane były na założonym w Krakowie w 1889 roku pierwszym tego typu obiekcie w Europie.