W niedzielne popołudnie 7 maja 2023 r. Władze Miasta uhonorowały ludzi kultury ze Stalowej Woli, którzy od wielu lat ją tworzą i promują. Podczas uroczystej Gali, w roku Jubileuszu 85-lecia powstania Miasta zostały wręczone Nagrody Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” w dziedzinie kultury za 2022 rok.
– Coroczna nagroda „Gałązka Sosny” skupia uwagę na tych wielkich talentach, które często „po cichu” rozwijają się, dojrzewają. Przez tę nagrodę chcemy „wydobywać” tych, którzy w swojej skromności, pokorze pracują nad rozwijaniem kultury w Stalowej Woli. Cieszę się, że ta nagroda pozwala pokazać ludzi, którzy tworzą piękne i wartościowe elementy kultury naszego Miasta. Chciałbym dzisiaj bardzo serdecznie podziękować wszystkim animatorom, twórcom, którzy w stalowowolskich instytucjach kultury tworzą piękno naszego świata. Gratuluję laureatom i nominowanym wszystkich osiągnięć. Życzę, aby nasza lokalna kultura pomagała budować świat wartości oraz potęgować dumę z miejsca, w którym mieszkamy i co wspólnie tworzymy. Jestem przekonany, że Stalowa Wola i nasz region zasługuje na to, aby owoce pracy Mieszkańców w dziedzinie kultury pokazywać światu – powiedział Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli podczas wręczania statuetek i nagród.
„Gałązka Sosny” to doroczna nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Miasta Stalowej Woli lub działającym na jego rzecz. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz kultura cyfrowa.
W tym roku laureatami Nagrody zostali: – Patrycja Laskowska-Chyła – w kategorii „Literatura” za artykuły zawarte w książce pt. „Kościuszko z Machowa i inni. Antologia godek lasowiackich” oraz opracowania i prace koncepcyjne związane z tymże wydawnictwem, Ewa Krukowska – w kategorii „Wydarzenie kulturalne” – za pełne poświęcenia zaangażowanie się w organizację sztuk teatralnych. Janusz Turek – w kategorii „Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” – za całokształt twórczości. Natalia Męcińska – w kategorii „Debiut artystyczny” - za tomik poezji pt. „Zlepkość retrospekcji” oraz Grzegorz Kunicki – w kategorii „Kultura cyfrowa” – za interaktywne turnieje Quizspotter.
Uroczystość uświetnił koncert muzyki etnicznej „Tygiel kultury”, którego ideą jest połączenie czterech grup kulturowych, w skład których wchodzą potomkowie Lasowiaków, Łemków, Pogórzan i Dolinian, zamieszkujących dawniej okolice Brzozowa, Dynowa, Krosna, Komańczy, Jaślisk, Sanoka i Zagórza oraz Kolbuszowej. Podczas koncertu zaprezentowały się kapele ludowe i muzycy zaangażowani w ruch folklorystyczny. Koncert oparty był na pieśniach i motywach muzycznych wymienionych grup etnicznych. Występ współtworzyła Aleksandra Kopp, pochodząca ze Stalowej Woli znakomita śpiewaczka, dyrygentka i znawczyni sceny muzycznej, która w 2019 roku została Ambasadorem Stalowej Woli.