12 maja 2023 roku w Stalowej Woli miały miejsce uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Szansa” po raz szósty zorganizowało Marsz Godności. Marsz przeszedł spod Bazyliki Konkatedralnej przez ul. Wyszyńskiego, ul. Narutowicza do Parku24, gdzie miały miejsce główne uroczystości.
– Poprzez ten Marsz, poprzez wspólną manifestację dobra i piękna pokazujecie, że osoby niepełnosprawne stanowią wspólnie ze wszystkimi nasze Miasto, nasze środowiska nauki, zabawy i pracy. Ciągle walczymy o to, aby osoby niepełnosprawne miały równe warunki rozwoju. Nie można dyskryminować nikogo ze względu na problemy zdrowotne i bariery architektoniczne. Wciąż mamy w tym zakresie bardzo wiele do zrobienia. Każde takie spotkanie jest bardzo potrzebne, bo po raz kolejny uświadamiamy sobie jak wiele trzeba miłości, wsparcia i troski o osoby niepełnosprawne. Chciałbym podziękować tym „codziennym bohaterom”, rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. W swoich domach i miejscach opieki wypełniacie gorliwie tę misję miłości. Nisko się kłaniam wszystkim pracownikom i wolontariuszom, którzy w stalowowolskich ośrodkach wykonują niesamowitą służbę dla drugiego człowieka. Dziękuję, że w tak wspaniały sposób pokazujecie Stalowej Woli i całemu światu piękno osób niepełnosprawnych. Jesteście niesamowici. – powiedział podczas uroczystości Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.
Celem dzisiejszego Marszu było wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych osób w pracy i w życiu codziennym, przypomnienie o istnieniu licznych organizacji działających na rzecz osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, potrzebie integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym, uświadomienie społeczeństwa o różnorodności niepełnosprawności, pokazanie możliwości osób niepełnosprawnych oraz zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturowe i mentalne.
Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych został zapoczątkowany we Francji na początku lat 90. XX wieku. Hasło przewodnie pierwszych obchodów brzmiało Rendez-vous de la Dignité („Spotkanie z godnością”). Święto ma być okazją do wyrażenia sprzeciwu wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędach oraz w życiu codziennym, to także Światowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.