Ku końcowi zbliża się pierwsza runda koszenia w tym sezonie wegetacyjnym. Koszenie przeprowadzane jest zgodnie z wypracowanym nowym podejściem i zasadami, które koncentrują się na racjonalnym i zrównoważonym zarządzaniu terenami zieleni w mieście.
W tym sezonie wegetacyjnym postawiono na elastyczność. Decyzje dotyczące koszenia poszczególnych terenów podejmowane są na bieżąco, tak by znaleźć równowagę pomiędzy ochroną środowiska, estetyką terenów zieleni oraz funkcjami jakie dany teren pełni. Ponadto uwzględniana jest fenologia roślin oraz aktualne warunki pogodowe, takie jak opady deszczu i temperatura.
- W pierwszej kolejności koszona jest trawa w rejonie dróg, na skrzyżowaniach ścieżek, przy wyjściach z bloków oraz wszędzie tam, gdzie wysoka trawa może utrudniać widoczność i narażać na niebezpieczne sytuacje. Jeśli nie jest to niezbędne to nie koszone są całe trawniki, lecz tylko pasy odsłaniające widoczność.
- W drugiej kolejności koszona jest trawa w miejscach reprezentacyjnych, w szczególności w rejonie kwietników.
- W trzeciej kolejności koszone są tereny (w szczególności polany) rekreacyjne, np. trawnik wewnątrz toru rolkarskiego w Parku Zimnej Wody, główny trawnik na rynku w Rozwadowie-Stalowej Woli.
- Następnie koszone są pozostałe tereny zieleni, zaczynając od terenów w centralnej części miasta z których korzysta duża liczba mieszkańców. Nie kosimy trawy zbyt nisko, gdyż prowadzi to do przesuszania trawnika i efektu „rżyska”. Kosiarki mają ustawione elementy tnące na maksymalnej wysokości.
Nie koszona jest niska trawa. Zależnie od funkcji danego terenu możliwie ograniczana jest ilość koszeń w sezonie oraz opóźniany termin pierwszego koszenia. Utrzymywanie wyższej trawy poprawia bioróżnorodność danego terenu, pozytywnie wpływa na retencję wody, poprawia jakość powietrza w otoczeniu oraz przyczynia się do obniżenia temperatury powietrza. Nie koszona jest w czasie suszy oraz gdy przez co najmniej 2 tygodnie utrzymuje się temperatura powyżej 26°C przy jednoczesnym braku albo niewystarczających opadach, a także w przypadku utrzymujących się deszczów. Wypracowane zasady koszenia trawy w mieście są zgodne ze „Standardami utrzymania terenów zieleni w miastach” opracowanymi z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu przez zespół ekspertów Fundacji Sendzimira, a także z aktualną polityką zarządzania terenami zieleni w wielu polskich miastach.
Zasady koszenia trawy w mieście wypracowano na podstawie:
- uzgodnień z Zakładem Zieleni Miejskiej w MZK Sp. z o.o.,
- konsultacji ze specjalistami z zakresu zieleni, przyrody oraz z zarządcami terenów zieleni z innych miast,
- bieżących konsultacji ze stroną społeczną zaangażowaną w troskę o dobrostan zieleni.