79. Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
Powstanie Warszawskie było najdłuższą, najbardziej krwawą i niszczycielską bitwą w okupowanej przez Niemców Europie, gdzie patriotyzm i odwaga Powstańców, mimo słabego uzbrojenia stawiała opór przez 63 dni. 2 października 1944 roku Powstańcy poddali się tylko dlatego, że nie otrzymali oczekiwanej znaczącej pomocy od zachodnich sprzymierzeńców i pseudowyzwolicieli ze wschodu. Istniała też niepomyślna dla Polski sytuacja polityczna w wyniku niekorzystnego teherańskiego podziału Europy.
Do walk w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy żołnierzy podziemia. Blisko połowa z nich zginęła walcząc o wolność Ojczyzny. Ogromne straty były w ludności cywilnej. Z kolei tych, którzy przetrwali wypędzano z miasta. Warszawa dzielnie walczyła, jednak została zniszczone przez wojska niemieckie.
Dziś jest czas refleksji i modlitwy nad mogiłami żołnierskich i cywilnych ofiar powstania. Żołnierze spod znaku Polski Walczącej otoczeni powinni być zawsze Naszą czcią, szacunkiem i pamięcią. Jest to nasz patriotyczny obowiązek jako obywateli Rzeczypospolitej, każdego Polaka. Pamięć o obrońcach ojczyzny i ich przelanej krwi ma wszystkich Polaków łączyć, łączyć w pełnej szacunku pamięci dla własnej historii, ma determinować Nas do obrony swojej niepodległości i wolności.
Chwała bohaterom! Chwała niezłomnym obrońcom wolności i godności polskiego narodu!