Święto Zmarłych jest częścią naszej kultury narodowej. 1 listopada w Dzień Wszystkich Świętych odwiedzamy groby naszych bliskich i wspominamy ich w jesiennej zadumie.

Słoneczny, jesienny wtorek 31 października 2023 r. był znakomitym czasem i okazją do odwiedzenia Miejsc Pamięci, upamiętniających ofiary okupacji niemieckiej oraz groby „Obrońców Ojczyzny” na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli i Cmentarzu Parafialnym w Rozwadowie. W tym dniu z inicjatywy Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego we współpracy z organizacjami patriotycznymi działającymi na terenie miasta oraz osobami, którym nieobojętny jest los znanych i nieznanych bohaterów Małych Ojczyzn, po raz kolejny zapłonęły znicze w miejscach martyrologii męczeństwa oraz na grobach ludzi, którzy poprzez wyjątkowe życiorysy służby i oddania na rzecz odzyskania niepodległości Polski oddali swe życie lub narażali się na jego utratę.

„Znicze Pamięci” zapłonęły na grobach budowniczych miasta Stalowej Woli, żołnierzy AK oraz innych ugrupowań I i II Podziemia Niepodległościowego, a także żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Kampanii Polskiej 1939 r. i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wśród odwiedzonych grobów „Światło Pamięci” zapłonęło na grobach samorządowców i sportowców związanych z historią miasta Stalowej Woli. Lokalna akcja samorządowo-społeczna „Zapalmy Znicz Pamięci – Czcimy Bohaterów i Obrońców Ojczyzny” jest wyrazem pamięci o ofiarach wojny na ziemiach polskich oraz o historii terroru i okupacji niemieckiej i radzieckiej w Stalowej Woli, a także trwałym elementem naszej pamięci. To ważna i cenna lekcja mająca na celu chronić lokalne dziedzictwo, tożsamość miasta i pamięć jego mieszkańców.

Pamięć i hołd lokalnym bohaterom można okazać wszędzie. Jest to szczególnie ważne w dniach 1 i 11 listopada. Są zapewne tacy, którzy z różnych względów nie biorą udziału w oficjalnych uroczystościach. Są tacy, którzy mieszkając w małych miejscowościach nie mają takiej możliwości. Proponujemy takim osobom, aby wraz z rodzinami udać się do najbliższego miejsca związanego z etosem walki o Polską Niepodległość (powstanie kościuszkowskie, styczniowe, listopadowe, I i II wojna światowa, I i II Podziemie Niepodległościowe). Zapalmy tam w te listopadowe dni „Znicze Pamięci”. Często pomniki i tablice znajdują się w ustronnych miejscach, często jest tak, że nikt ich nie odwiedza. Pokażmy, że pamięć o bohaterach i ich czynach jest wszędzie i trwać będzie zawsze w sercach Naszych. Warto w to Święto pamiętać nie tylko o słynnych bohaterach wielkich bitew i walk, ale także o ludziach, którzy swoją zwykłą, codzienną pracą budowali dobro naszej Ojczyzny, by pamięć o nich trwała i wieczna była w sercach potomnych.