UM Stalowa Wola: Pamiętamy o tych, którzy ponieśli ofiarę za wolność Ojczyzny
13 grudnia 1981 roku wprowadzony został stan wojenny. Decyzja ta była skierowana przeciwko rosnącemu ruchowi opozycyjnemu, a zwłaszcza przeciwko Solidarności”, która była jednym z głównych motorów oporu społecznego wobec reżimu komunistycznego. Polacy odpowiedzieli na tę demonstrację siły władz komunistycznych i doprowadzili do upadku systemu. Swój udział w walce o wolny kraj mieli także związkowcy z Huty Stalowa Wola, którzy solidarnie strajkowali przed bramami zakładu. W środę 13 grudnia 2023 roku, w 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego oddaliśmy hołd obrońcom wolnej Polski.
W ramach obchodów kolejnej rocznicy 13 grudnia, w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny. Bezpośrednio po niej, podczas recitalu Piotra Ruta, wybrzmiały Piosenki Solidarności i Stanu Wojennego”. Pierwsze uroczystości rozpoczęły się jednak już w południe. Wtedy to pod krzyżem przy bramie nr 3 Huty Stalowa Wola przedstawiciele samorządu, NSZZ Solidarność” Ziemi Sandomierskiej i Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność” w Hucie Stalowa Wola złożyli kwiaty. Pamiątkowe wiązanki przedstawiciele samorządu i “Solidarności” złożyli także po Mszy św. pod tablicą bł. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz pomnikiem św. Jana Pawła II.
Jako Solidarność” nie możemy zapomnieć o ofiarach tamtych dni, o osobach represjonowanych, którzy w tamtym okresie cierpieli. Dopóki jest Solidarność” zawsze będziemy w tym dniu stawać w prawdzie i mówić o tych tragicznych wydarzeniach. Jest to naszym obowiązkiem. Miejsce przy krzyżu jest dla każdego i myślę, że patrioci, którzy pamiętają o tamtych czasach będą się tu wciąż spotykać mówił przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność” w Hucie Stalowa Wola, Witold Sieczkoś**.**
Bez wątpienia ten dzień 13 grudnia to dzień, który ma w nas przywoływać niezbędną pamięć o ludziach, którzy w tym dniu zostali tak bardzo mocno skrzywdzeni. To co jest najbardziej bolesne w tym dniu, to fakt, że została wypowiedziana wojna własnemu narodowi, przeciwko ludziom, którzy nieśli miłość, przepiękne przesłanie solidarności, wolności, suwerenności. Dzisiaj 42 lata po tym wydarzeniu jesteśmy nie tylko zobowiązani do pamięci, aby Bohaterów tamtych dni w odpowiedni sposób upamiętnić, ale również, aby wspominać te ideały Solidarności”, które prowadziły wtedy do tamtych pięknych, przerwanych przez stan wojenny, dni. Trzeba powiedzieć, że wciąż tamte wszystkie postulaty nie zostały zrealizowane, że wciąż idea solidarności, idea wolności jest aktualna. Chcemy również w tym dniu, patrząc w przyszłość, wypowiedzieć ważne słowa towarzyszące błogosławionemu ks. Jerzemu Popiełuszce zło dobrem zwyciężaj mówił Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.
O 19.30, dla upamiętnienia tych, którzy 42 lat temu cierpieli i ginęli w wyniku represji reżimu generała Jaruzelskiego, w oknie Urzędu Miasta Stalowej Woli po raz kolejny zapłonęło Światło Wolności”.
Akcja Zapal Światło Wolności” jest organizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a honorowym patronatem objął ją Prezydent RP Andrzej Duda. W ten sposób IPN przypomina po raz kolejny wszystkich tych, którzy wybrali drogę oporu”. Zapalenie świecy 13 grudnia każdego roku o godzinie 19.30 stało się wyrazem sprzeciwu wobec władz reżimowych oraz gestem solidarności z ofiarami.
Urząd Miasta Stalowej Woli,
stalowawola.pl/pamietamy-o-tych-ktorzy-poniesli-ofiare-za-wolnosc-ojczyzny/
Autor: krystian