Neologizmy w polskim języku: co nowego w
W miniony weekend odbyła się piąta edycja konkursu „Polszczyzna bez tajemnic – ile wiesz o swoim języku”, który przyciągnął miłośników języka polskiego do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Wydarzenie wzbogacił wykład dr Agaty Hąci, która podzieliła się swoją wiedzą na temat ewolucji języka polskiego i pojawiających się w nim nowych słów.

Wykład o współczesnym języku polskim

Podczas tegorocznej edycji konkursu, uczestnicy mieli okazję wysłuchać interesującego wykładu dr Agaty Hąci, językoznawcy oraz adiunkta na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem prelekcji były zmiany w polskim języku oraz nowe neologizmy, które w ostatnich latach zyskały popularność. Dr Hącia zwróciła uwagę na różnorodność źródeł, z jakich pochodzą nowe słowa, podkreślając, że wiele z nich jest tworzonych przez młodzież, która w sposób kreatywny przekształca język.

Trudne zmagania językowe i laureaci

Konkurs, zorganizowany przez Powiat Stalowowolski oraz lokalne biblioteki, przyciągnął wielu pasjonatów języka, którzy musieli zmierzyć się z trudnymi pytaniami z gramatyki, ortografii i interpunkcji. Uczestnicy mieli szansę zdobyć maksymalnie 21 punktów. W tym roku rywalizacja była niezwykle zacięta, co potwierdzają aż cztery osoby, które zajęły trzecie miejsce z identyczną liczbą punktów. Na podium znalazły się następujące osoby:

  • I miejsce: Gabriela Ostapowicz (16 punktów)
  • II miejsce: Aleksander Koper (15 punktów)
  • III miejsce: Monika Bieniek (14 punktów)
  • III miejsce: Marek Piędzio (14 punktów)
  • III miejsce: Alicja Sroka (14 punktów)
  • III miejsce: Tomasz Oleksak (14 punktów)

Laureaci konkursu otrzymali nagrody finansowe w wysokości 3000 zł, a także bony podarunkowe do sklepów sieci Empik oraz nagrody książkowe ufundowane przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnobrzegu.

Nowe zasady ortograficzne i ich znaczenie

W drugiej części wykładu dr Hącia omówiła nadchodzące zmiany w polskiej ortografii, które wejdą w życie od 1 stycznia 2026 roku. Jedną z najważniejszych zmian będzie nowa pisownia mieszkańców miejscowości, która dotychczas była zapisywana małą literą. Od przyszłego roku mieszkańcy będą zapisywani dużą literą, co ma na celu ujednolicenie zasad pisowni, na przykład „Stalowowolanin”. Kolejną nowością będzie zmiana w zapisie przymiotników z przedrostkiem „nie”, które od tej pory będą zapisywane łącznie w stopniach wyższych.

Na zakończenie, przewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego, Ryszard Andres, wyraził wdzięczność dr Hąci za inspirujący wykład oraz zadeklarował kontynuację tego wartościowego wydarzenia w przyszłości. Cieszy fakt, że takie inicjatywy są organizowane, ponieważ przyczyniają się do popularyzacji języka polskiego i zachęcają mieszkańców do jego aktywnego używania.


Źródło: Powiat Stalowowolski