Jak wprowadzić do swojego domu meble antyki i elegancję dawnych epok? Oto kilka ważnych porad

Antyki to meble, które są ponadczasowe – ale z powodzeniem możesz je wykorzystać w aranżacji wnętrza we współczesnym wydaniu. Obawiasz się, że poszczególne elementy nie będą do siebie pasować? Podpowiadamy, jak sprytnie połączyć stare i nowe meble!

Mieszaj style, aby antyki prezentowały się ciekawie

Chociaż aranżując wnętrze z wykorzystaniem antyków, można się wykazać sporą dozą kreatywności, trzeba pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Aby dom prezentował się świeżo i ciekawie, warto wybierać meble w różnych stylach. Oznacza to przede wszystkim, by łączyć antyki ze współczesnym designem. 

Jak może to wyglądać w praktyce? Zabytkowy drewniany stół z esowatymi nogami zestaw np. z nowoczesnymi krzesłami. Pamiętaj, że dobrym pomysłem jest też wybieranie antycznych mebli w różnych, pozornie niepasujących do siebie stylach, np. art déco i wiktoriańskim.

Zachowaj równowagę przy wprowadzaniu do wnętrza antyków

Urządzając wnętrze z antykami, trzeba pamiętać, żeby zachować równowagę i harmonię aranżacji. Meble antyki – komody, kredensy, witryny, szafy – są zazwyczaj masywne, duże i wykonane z ciemnego drewna. Chociaż są bez wątpienia piękne i eleganckie, w nadmiarze mogą w nadmiarze przytłaczać wnętrze. 

Z tego względu warto w jednym pomieszczeniu, np. przedpokoju, wstawić jeden tego typu mebel, który będzie punktem centralnym. Innym sposobem na zachowanie harmonii aranżacji jest zestawienie na zasadzie kontrastu. Wówczas masywne i ciężkie elementy ustawiamy obok mebli o lekkiej konstrukcji.

Wprowadź kolor i tekstury, by połączyć antyki i nowoczesne elementy

Wprowadzając antyki do współczesnego wnętrza, trzeba pamiętać o zachowaniu spójności aranżacji. W osiągnięciu tego efektu pomoże nam przede wszystkim neutralna paleta barw, która będzie łącznikiem między tym, co stare i nowe. Warto zacząć od wyboru koloru ścian – biel, beż i odcienie szarości sprawdzą się idealnie.

Można wykorzystać też wszelkiego rodzaju tekstylia – poduszki, narzuty, zasłony, dywany. Dużą rolę odrywa nie tylko kolor, ale też tekstura. Wprowadź do aranżacji mięsiste, gładkie i połyskujące tkaniny, dzięki czemu uzyskasz ciekawy efekt.

Odśwież stare meble, by nieco je unowocześnić

Decydując się na zakup antyków mebli używanych, możesz też nieco je odświeżyć. Warto zacząć od postaw i dokonać drobnych napraw, pokryć drewniane meble lakierem i wymienić zniszczone tapicerki. Jednak jeśli nie brakuje Ci odwagi, możesz zdecydować się na kolejny krok. Mamy ciekawą propozycję – starą komodę, toaletkę czy stół przemaluj na modny i elegancki kolor, np. ciemną zieleń, granat, czerń.

Masz tapicerowane krzesła czy fotele? Stare obicie zastąp materiałem z nowoczesnym, np. geometrycznym wzorem. Możesz wybrać np. meble antyki od Antyki Bronisze i odnowić je samodzielnie lub zlecić to fachowcom.

Łącz ze sobą meble z podobnym wykończeniem

Aby harmonijnie połączyć ze sobą meble w różnych stylach, możesz wykorzystać nie tylko moc koloru i tekstury elementów dekoracyjnych – zwróć uwagę na wykończenie. 

W przypadku modeli wykonanych z drewna mogą być pokryte np. fornirem, olejem czy lakierem na wysoki połysk. Ważne, by ustawić koło siebie meble o podobnie wyglądającej powierzchni, czyli np. połyskujący stół i witryna. Analogicznie można łączyć tapicerowane krzesła, fotele i sofy, tylko w tym wypadku zwracamy uwagę na materiał obicia.

Chcesz, by Twoje wnętrze nabrało charakteru? Postaw na meble antyki! Tanie i ogólnodostępne nowoczesne wyposażenie nie może się równać z unikalnymi wyrobami spod ręki rzemieślnika.