Zbliża się Boże Narodzenie. Nadchodzące święta wypełnione są radością i miłością, a wszelkie spory i kłótnie przestają istnieć. To czas, kiedy staramy się robić wyjątkowe rzeczy dla bliskich nam osób. Któż z nas nie lubi świąt Bożego Narodzenia? Przecież wówczas możemy wzajemnie się odwiedzać, spotkać dawno nie widziane osoby i zasiąść z nimi do wspólnej wigilijnej wieczerzy, na której królują dania sporządzone według przepisów naszych babć.
Ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele zwyczajów, a omówiliśmy je 10 grudnia razem z dziećmi z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki.pl oraz z grupą Zajączków z Przedszkola nr 10.
Pojawiły się symbole związane z wigilią takie jak opłatek, pierwsza gwiazdka, sianko pod obrusem, dodatkowe nakrycie, potrawy, wspólne śpiewanie kolęd czy msza zwana pasterką. Wigilia to także szereg wróżb i przesądów. Część z nich przetrwała do dziś, a niektóre zostały już zapomniane. Nasi przodkowie wierzyli, że noc wigilijna jest to jedyna noc w roku, kiedy można odczytać tajemnice przyszłości. W naszych rozważaniach nie mogło zabraknąć choinki i znajdujących się pod nią prezentów. Przedszkolaki dowiedziały się, w jaki sposób przystrajano domy zanim pojawił się zwyczaj ubierania drzewka. Święta Bożego Narodzenia to także Kolędnicy, czyli przebierańcy, którzy dawniej chodzili po domach i życzyli wszystkim pomyślności w nadchodzącym roku, śpiewali przy tym kolędy oraz odgrywali scenki związane z Bożym Narodzeniem. Ponadto w okresie świątecznym pojawiają się szopki. Przedszkolaki poznały zwyczaj robienia szopek krakowskich, które charakteryzują się bogactwem kolorów i misternie wykonanych detali. Pokrótce opowiedzieliśmy także o Sylwestrze i Nowym Roku. W trakcie dzisiejszego spotkania dzieci rozwiązywały quiz o wigilii, wysłuchały głośnego czytania bożonarodzeniowych opowieści oraz układały własną świąteczną historię. Były również zimowe zagadki. Na zakończenie każdy mógł wylosować dobry uczynek do spełnienia z okazji zbliżających się świąt.