27 maja 2023 r. w godz. od 11:00 do 22:00, w siedzibie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, przy ul. Kwiatkowskiego 4, miało miejsce wyjątkowe wydarzenie edukacyjno-naukowe pod nazwą STAL WARS, które poprzez pryzmat szeroko rozumianej nowoczesności pokazał, czym może inspirować Stalowa Wola oraz stanowił świetną okazję do zabawy, rozwoju zainteresowań oraz pasji naukami ścisłymi dla osób w każdym wieku.

STAL WARS rozpoczął cykl działań STALOWE INSPIRACJE, ukierunkowanych na pokazanie lokalnego dziedzictwa, tego z czego może być dumna Stalowa Wola i zaprezentowanie wyjątkowych osób ze Stalowej Woli, które warto naśladować. Wydarzenie ukierunkowane było na rozwój kompetencji przyszłości i zainteresowania naukami ścisłymi, nawiązywał do robotyzacji, sztucznej inteligencji, cyber-rozwiązań, nowoczesnych technologii, odnosił się do podboju kosmosu, nawigacji statków kosmicznych i podróży międzygwiezdnych, a więc tematów silnie powiązanych z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, jakimi są lotnictwo i kosmonautyka oraz informacja i telekomunikacja. Podczas spotkania promowano także lokalne produkty i zasoby, powiązane z tymi obszarami m.in. z branżą kosmiczną oraz przemysłem obronnym, a także zaprezentowano ludzi ze Stalowej Woli, którzy mogą stać się inspiracją dla młodego pokolenia mieszkańców miasta, aktywizując ich do rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

Uczestnicy wzięli udział w „Kosmicznej podróży” mobilnego planetarium, warsztatach konstruowania i programowania robotów z klockami LEGO SPIKE/MINDSTORMS EV3, warsztatach z druku długopisami 3D, pokazach druku 3D, pokazach bolida oraz najlepszego na świecie łazika LEGENDARY IV – zdobywcy I miejsca na zawodach University Rover Challenge 2016, skonstruowanego przez studentów Politechniki Rzeszowskiej, spacerze po galaktyce w goglach VR, pokazie robota autonomicznego, pilotażu dronów na symulatorze, pokazie mody futurystycznej, konkursie COSPLAY, konkursie o tematyce kosmicznej ze Stowarzyszeniem Strefa Spotkań, grach z planszówkami w kosmicznej tematyce i warsztatach origami ze Stowarzyszeniem STAL Fiction, pokazie pojazdów przemysłu obronnego, produkowanych w HSW S.A, przejażdżce ultranowoczesnym samochodem przyszłości, wirtualnych zmaganiach z hakerami w goglach VR, pokazie kolekcji zabytkowych samochodów, rozmowach o mieście na stoisku StaLOVE UrbanLAB z CafeLAB, pokazach filmów o tematyce kosmicznej oraz warsztatach edukacyjno-naukowych: „Sztuczna inteligencja w służbie IMPERIUM” i „Cyberbezpieczeństwo z wykorzystaniem gogli VR”. Warsztaty „Nawigacja pojazdów kosmicznych” poprowadził Tomasz Czajka – urodzony w Stalowej Woli programista, wielokrotny zwycięzca zawodów informatycznych, mistrz świata w programowaniu zespołowym 2003, pracownik firmy Google, a następnie SpaceX, który pracował nad oprogramowaniem systemów sterowania rakiety Falcon Heavy.

Wszystkie atrakcje w trakcie wydarzenia oferowane były BEZPŁATNIE.

Szczegółowe informacje na temat zrealizowanego wydarzenia można uzyskać w Wydziale Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej Urzędu Miasta Stalowej Woli, z siedzibą w Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ul. ks. J. Popiełuszki 10, 37-450 Stalowa Wola, nr tel.: 792 983 300, e-mail: scal@stalowawola.pl, Facebook Wydziału SCAL: Stalowowolskie Centrum Aktywności Lokalnej.

Wydarzenie realizowane było w ramach PROGRAMU STALOWE INSPIRACJE, stanowiącego element projektu pt.: „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli”, który dofinansowany został z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 w kwocie 13 029 224,03 zł (85%) oraz z Budżetu Państwa w kwocie 2 299 274,83 zł (15%).