W Rzeszowie 6 października 2023 roku odbył się II Wojewódzki Zjazd Podkarpackich Rad Seniorów pn. „Seniorzy w centrum uwagi”. W zjeździe, który odbył się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim uczestniczyli przedstawiciele 9 Podkarpackich Rad Seniorów. Podczas uroczystości nadano tytuł honorowy „Podkarpacki Samorządowiec, przyjaciel Seniorów”. Został nim Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli. Nagrodę wręczyły wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

To dla mnie, dla wszystkich, którzy działają na rzecz Seniorów oraz dla miasta Stalowej Woli wielkie wyróżnienie. Kłaniam się nisko wszystkim Seniorom Podkarpacia, którzy tworzą tak piękną przestrzeń bycia razem. To wasza ciężka praca, w niełatwych czasach budowania miasta Stalowej Woli i całego regionu stworzyła fundamenty do rozwoju, który teraz realizujemy. W imieniu mojego pokolenia dziękuję za życie, przykłady postępowania i przekazanie całego świata największych wartości. Przywołując słowa mojej mentorki Pani Senator Janiny Sagatowskiej pragnę podkreślić, że „młodsi w prawdzie szybciej biegną, ale to starsi znają drogę”. Chciałbym podziękować na ręce Pani wiceminister Anny Schmidt oraz Pani wojewody Ewy Leniart za wszystkie narzędzia, jakie są uruchamiane do prężnej działalności i aktywizacji środowisk senioralnych. Być przyjacielem seniorów, to wielki zaszczyt, a podejmowane działania na rzecz seniorów w Stalowej Woli i całym województwie podkarpackim, to pewien obowiązek wdzięczności dla tych, którzy nas wychowali i uczyli, jak żyć – mówił podczas odbierania nagrody prezydent miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Włodarz miasta na ręce Pana Józefa Górniaka złożył także podziękowanie Miejskiej Radzie Seniorów w Stalowej Woli za wielki wkład w funkcjonowanie środowiska senioralnego oraz Centrum Aktywności Seniora w Stalowej Woli za modelowe prowadzenie tego unikalnego miejsca dedykowanego Seniorom.

Naszymi zjazdami chcemy dać wskazanie dla samorządowców, którzy jeszcze nie zdecydowali się na powołanie rad senioralnych, że to jest dobra praktyka, że warto wsłuchać się w głos osób w wieku senioralnym tak, by realizować swoją politykę zgodnie z oczekiwaniami społeczności lokalnych – mówiła wojewoda Ewa Leniart.  

Na Podkarpaciu funkcjonuje 23 rady seniorów, które działają przy samorządach gminnych.

Wprowadziliśmy zerowy PIT dla seniorów, co oznacza, że każda osoba mająca uprawnienia emerytalne decyduje się na pozostanie na rynku pracy jest zwolniona z podatku PIT. Podwyższyliśmy także kwotę wolną od podatku dla seniorów, którzy otrzymują najniższe świadczenie emerytalne do 2500 zł. To oznacza większą emeryturę w portfelu – wyliczała Anna Schmidt, która zwróciła również uwagę na dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów – 13. i 14. emeryturę. To świadczenia, które są stałą, coroczną formą wsparcia osób starszych. Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że na waloryzację, wypłatę 13. i 14. emerytury w latach 2019-2023 łącznie przeznaczono ok. 196,55 mld zł.

W trakcie spotkania była także mowa o programie Senior+, dzięki któremu powstają nowe Dzienne Domy i Kluby dla seniorów. Przez uczestnictwo w zajęciach organizowanych w tego typu placówkach seniorzy mają możliwości różnej aktywności fizycznej, rozwoju zainteresowań oraz spotkań z rówieśnikami.

Po wystąpieniu wiceminister Schmidt, przedstawiciele rad zaprezentowali przykłady lokalnej działalności, a spotkanie zakończyła prezentacja „Wychowawcza rola Babci i Dziadka w Rodzinie” dr Jolanty Podolak-Zając.

Konkurs „Podkarpacki Samorządowiec, przyjaciel Seniorów”, skierowany był do Lokalnych Rad Seniorów z terenu województwa podkarpackiego, które współpracując z organizacjami senioralnymi w obrębie danego samorządu, dostrzegają, cenią i rekomendują aktywność samorządowca przyjaciela Seniorów. Inicjatywa honoruje tych samorządowców, którzy jako liderzy podjęli skuteczne działania z zakresu wsparcia i pomocy seniorom, które przynoszą istotne, wymierne i trwałe efekty dla społeczności osób starszych w samorządzie, którzy poprzez swoje działania, inicjatywy, jednoczą pokolenia społeczności lokalnej, pamiętają o wieloletnim poświeceniu seniorów dla społeczności lokalnej, inicjują dialog, chętnie wysłuchują i realizują propozycje seniorów. Wyróżnienia otrzymały także samorządy Tarnobrzega i Sędziszowa Małopolskiego.