Matki Sybiraczki – cierpiące bohaterki naszej Ojczyzny
Za nami dzień pełen wzruszeń i podziękowań, gdzie Stalowa Wola oddała hołd niezwykle odważnym kobietom - Matkom Sybiraczkom. Ich historia to opowieść o niezłomności i miłości, która przetrwała nawet w najtrudniejszych warunkach. Nie pozwól, aby ta lekcja historii umknęła Twojej uwadze!
  • Uroczystości upamiętniające Matki Sybiraczki odbyły się w Stalowej Woli.
  • Duchowni, politycy, Sybiracy oraz mieszkańcy miasta złożyli hołd bohaterkom.
  • Msza święta i ceremonie skupiły się na przypomnieniu heroizmu i poświęcenia Matek Sybiraczek.
  • Delegacje złożyły wieńce przy tablicy oraz pomniku poświęconym Matkom Sybiraczkom.

W sercu Stalowej Woli, społeczność lokalna zebrała się, by uczcić Matki Sybiraczki - te niezwykłe kobiety, które z niezachwianą odwagą i miłością stawiały czoła niewyobrażalnym trudnościom. W niedzielę, 11 lutego 2024 roku, miasto stało się świadkiem uroczystości, które przypomniały o ich bohaterskich czynach oraz ofierze, jaką poniosły, by ochronić najbliższych w drodze na Syberię.

W kościele „Źródło Miłosierdzia” odbyła się msza święta, podczas której ks. dziekan Wacław Gieniec i ks. prałat Jan Kozioł modlili się za Sybiraków, a ks. kan. Michał Grochowina wygłosił homilię, która poruszyła serca wiernych. Niezwykła atmosfera modlitwy i pamięci została również wzbogacona przez występ Chóru Lasowiackiego Miejskiego Domu Kultury.

W obecności znaczących postaci lokalnych i krajowych, w tym senator RP Janiny Sagatowskiej, posła na Sejm RP Rafała Webera, prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego i przewodniczącego Rady Miejskiej Stanisława Sobieraja, odbyły się ceremonie, które podkreślały wagę pamięci o Matkach Sybiraczkach. "To szczególna data i szczególne wspomnienie osób, które przeżyły „piekło na ziemi”, – mówił prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny, podkreślając, jak ważne jest przekazywanie tej historii kolejnym pokoleniom.

W duchu zadumy i szacunku delegacje złożyły wieńce przy tablicy poświęconej Sybirakom w kościele św. Floriana oraz przy pomniku „Matek Sybiraczek”, co stanowiło punkt kulminacyjny uroczystości. "Cierpienie jakie było udziałem Polaków wywożonych na Syberię w nieludzkich warunkach jest trudne do zrozumienia", zaznaczył Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej, podkreślając zarazem heroizm i niezwykłe poświęcenie tych kobiet.

Pamięć o 140 tys. obywatelach polskich deportowanych w 1940 roku przez NKWD na Sybir nie blaknie. Historia Matkom Sybiraczkom, które w najtrudniejszych warunkach potrafiły zachować ludzką godność, polską tożsamość, język, wiarę i tradycję, pozostaje dla nas wszystkich ważną lekcją o sile ducha, poświęceniu i miłości.


Na podst. Urząd Miasta