Na równi z kredytem, leasing nadal jawi się, jako najpopularniejsza metoda finansowania, która umożliwia przedsiębiorcy pozyskanie do własnej firmy niezbędnych urządzeń – najczęściej pojazdu. Zanim jednak podejmiemy decyzję o leasingu, warto dokładnie poznać jego zasady, ponieważ zawsze może przydarzyć się sytuacja, kiedy w tej formie finansowania, zostaniemy pociągnięci do horrendalnie wysokich kosztów. 

Jeżeli marzy się nam tak wyjątkowe auto, jak chociażby Mazda 6 leasing w Arval może sprawić, że staniemy się jego posiadaczami. Dodatkowo, znajdujący się na stronie marki Mazda konfigurator, pozwoli nam odpowiednio dobrać taką wersję samochodu, która będzie spełniała nasze oczekiwania. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych kwestiach, które będą kluczowe podczas tej formy długoterminowego najmu samochodu.

Chroń się przed wypadkami i złodziejami

Należy zacząć od tego, że umowa leasingu, inaczej niż w wypadku kredytu – jest w pewnym sensie uzależniona od tego, co stanowi przedmiot umowy. Kiedy dojdzie do tego, że finansowane urządzenie zniszczy się lub zostanie utracone, porozumienie automatycznie przestaje obowiązywać. Ponadto, mając na uwadze to, że leasing w większości przypadków dotyczy samochodów, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że ulegną one zniszczeniu, lub też zostaną skradzione. Dla leasingobiorcy, jest to bardzo znacząca wada tego rozwiązania.

Mimo, że wszelkie porozumienia tego rodzaju, zawsze są w pewien sposób ubezpieczone przez obydwie strony, nie zawsze stanie się tak, że ubezpieczenie będzie w stanie w pełni pokryć pozostałą kwotę, która należy się leasingodawcy. W takiej sytuacji, obowiązek opłacenia różnicy spada na leasingobiorcę. Dodatkowo, leasingodawca zawsze może żądać, aby pozostałe do spłacenia raty zostały uregulowane natychmiastowo.

Jak zatem postępować, aby podobnych wypadków uniknąć? Jako jedyne słuszne rozwiązanie, jawi się tutaj odpowiednio przygotowana umowa ubezpieczenia. Możliwe jest uzyskanie gwarancji, która zapewni nas o tym, że w razie jakiegokolwiek wypadku losowego, wypłacona zostanie nam pełna suma ubezpieczenia, która to najczęściej równa jest wartości sprzętu, jaka widnieje na fakturze. Trzeba jednak liczyć się z tym, że tego typu gwarancja wiąże się z dodatkowym kosztem, który znacznie podniesie składkę ubezpieczeniową.

Terminowo dokonuj wpłat i dbaj o przedmiot leasingu

Biorąc samochód w leasing, trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy – nie tylko zniszczenie oraz utrata pojazdu sprawi, że cała umowa leasingu ulegnie unieważnieniu. Może się zdarzyć, że nieterminowe opłacenie jednej z rat, będzie już podstawą do zerwania kontraktu.

Jednak nie jest tak, że każda umowa posiada aż tak sztywne zasady. Strony mogą zawierać w niej też inne reguły oraz związane z nimi konsekwencje. Co jest najistotniejsze, każdy zapis powinien mieć na względzie korzyść leasingobiorcy.

Umowa leasingu może też być wypowiedziana, kiedy samochód nie będzie wykorzystywany w odpowiedni sposób. Obowiązkiem jest, aby pojazd był utrzymywany w dobrym stanie oraz użytkowany w taki sposób, jak zostało to określone. Do zerwania kontraktu dojdzie też wtedy, gdy bez zgody i wiedzy użyczającego, auto będzie wykorzystywane przez osoby trzecie.

Decydując się na leasing, uważać trzeba na wiele pułapek. Oprócz kosztów, które może pomóc wyliczyć kalkulator leasingowy, jak widać - istotnych jest jeszcze wiele innych, nie mniej ważnych kwestii.

Interesuje nas Mazda 6 w leasingu, lub jakiekolwiek inne auto? – Sprawdź, co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy!