Plusy i minusy gastronomii mobilnej – dlaczego warto otworzyć restaurację w kontenerze?

Ciągle słyszy się o nowych restauracjach, które upadają. Otworzenie dobrej, sprawnie działającej knajpy ze stałą klientelę staje się coraz trudniejsze – na tym rynku występuje bardzo wysoka konkurencja, a kilka potknięć i źle dobrana strategia może nasz kosztować zamknięcie lokalu. Dlatego, coraz częściej przedsiębiorcy skłaniają się ku gastronomii mobilnej, która nie niesie ze sobą tak wielkiego ryzyka. Dlaczego? I jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Restauracja w kontenerze

Prowadzenie punktu gastronomicznego, czy to w specjalnie do tego przystosowanym food trucku, czy w kontenerze to przede wszystkim elastyczność i mniejsze koszta. A co za tym idzie, łatwiej jest utrzymać się takim punktom na rynku. Wiele z nich działa tylko sezonowo, gdy turystów jest masa. Tego typu lokale otwierają się i przemieszczają w miejsca, gdzie mogą znaleźć najwięcej klientów. Ma to ogromne znaczenie. Na rynku niewiele jest lokali stacjonarnych gotowych do wynajmu czy kupna w naprawdę dobrych lokalizacjach. A to sprawia, że klienta trzeba czymś przyciągnąć i najczęściej są to niskie ceny, na czym cierpi jakość. Taka knajpa może cieszyć się względną popularnością, czasem jednak może bardzo szybko popaść w niełaskę i zostać zapomniana. Nie ma tego problemu przy gastronomii mobilnej – przedsiębiorca jest zawsze blisko klienta, jest na wyciągnięcie ręki, przez co może liczyć na stały obrót. Zwłaszcza, gdy stanie tam, gdzie normalne lokale nie mają prawa stanąć – na przykład przed hipermarketem. Restauracja w kontenerze to większa swoboda i większa szansa na odniesienie sukcesu.

restauracja w kontenerze

Źródło: mastertec.biz.pl

Zaplecze

Możemy obawiać się tego, że w punkcie gastronomicznym trzeba rezygnować z potrzebnego sprzętu, że goście muszą jeść na stojąco i że serwuje się w takich miejscach tylko fast food. Niekiedy, jest w tym dużo prawdy, jednak decydując się na otworzenie swojej knajpy w kontenerze, część z tych problemów to tylko nasze obawy. Po pierwsze, posiadamy odpowiednią ilość metrażu, by sprawnie obsługiwać gości (którzy mogą jeść przy stolikach w środku). Możemy wyposażyć zaplecze w ten sprzęt, który jest nam potrzebny. Kontenery posiadają instalacje elektryczną, wodną i cieplną oraz izolację czy klimatyzację. Stanowią dobre miejsce do serwowania jedzenia przez cały rok. Mogą być nawet wyposażone w łazienkę. Wszystko to, co niezbędne jest do prowadzenia biznesu.

Dodatkowo, nowoczesne kontenery posiadają równie nowoczesny design, przyciągając gości do środka. Często możemy zdecydować się na kontener z dużymi oknami.

Jakie są minusy gastronomii mobilnej?

Minusem tego typu rozwiązania może być fakt, że jedzenie serwowane w kontenerze nie będzie kojarzone z luksusem. Jeśli ktoś marzy o otworzeniu prestiżowego lokalu, powinien skłaniać się ku gastronomii stacjonarnej. Inna sprawa jest taka, że obroty z takiego biznesu rozkładają się nierównomiernie – z reguły wysokie są w sezonie letnim, niższe w zimie. Trzeba brać to pod uwagę, planując budżet.

Jednak wiele zalet przemawia na korzyść takiego rozwiązania – zwłaszcza, gdy nie chcemy ponosić wielkiego ryzyka finansowego. Restauracja w kontenerze to właśnie wyjście dla nas!