Krótkoterminowy wynajem samochodów już nie jest oznaką bogactwa i luksusu. Każdy może już wynająć auto za rozsądną cenę. Nie zawsze mamy swoje auto albo nie zawsze opłaca się nam zabrać nasz w tak daleką podróż. Cóż wtedy można zrobić, jak nie wynająć z wypożyczalni? Często tak robię na swoich wakacjach i uwielbiam tą swobodę, którą mi to daje. Do pierwszej atrakcji czasami mam dużo kilometrów i nie lubię ich pokonywać swoim pojazdem, skoro mogę to zrobić pociągiem a potem coś wynająć. Tutaj podsyłam link do wypożyczalni w Warszawie: https://comfortcar.pl/wypozyczalnia-samochodow-warszawa/. Może komuś się przyda.
Podstawowe rzeczy, które musisz wiedzieć
Pierwsze i najważniejsze to wiek kierowcy. Jeżeli masz mniej niż 21 skończone i posiadasz prawko krócej niż rok, to raczej marne szanse są na wypożyczenie gdzieś samochodu. Firmy bardzo tego pilnują, ponieważ dla nich jest to pewne ryzyko. Kierowcy pomiędzy 21 a 25 rokiem życia mogą mieć podwyższony koszt wynajmu ze względu na wiek. Podejrzewam, że to jest dopłata do ubezpieczenia. Druga rzecz to płatność. Wynajem możesz opłacić tylko kartą płatniczą. Nie można płacić gotówką. Wypożyczalnie najchętniej przyjmują karty kredytowe, a mniej chętnie debetowe. Nie wszędzie przyjmą tą drugą kartę, więc upewnij się przed rezerwacją, ze będziesz w stanie opłacić wynajem samochodu.
Ubezpieczenie – to co warto wiedzieć
Każda wypożyczalnia oferuje swoje własne ubezpieczenie i podstawowe jest zawsze wliczone w cenę wynajmu. Niekiedy można je rozszerzyć, ale to już za dodatkową opłatą. Większość firm ma zapis w regulaminie o wkładzie własnym. Oznacza to, że szkody do pewnej kwoty to ty opłacasz nie oni. Dopiero powyżej tej kwoty to wypożyczalnia płaci. W bardziej drastycznych sytuacjach, gdy samochód jest niezdolny do dalszej drogi, możecie starać się o samochód zastępczy z oc pzu. Wtedy wasza podróż nie zakończy się przedwcześnie.
Wymagane dokumenty
Jak wszędzie, musisz potwierdzić swoją tożsamość, więc musisz okazać dowód osobisty lub paszport. Oprócz tego wymagane jest prawo jazdy, aby potwierdzić wasze uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W przypadku, gdy dodajecie do umowy drugiego kierowcę, to od niego jest wymagany ten sam zestaw dokumentów. Dlatego miejcie je przygotowane przy odbiorze samochodu. Przyspieszy to wszystkie formalności na miejscu.
Na te rzeczy warto uważać
Uważajcie na rzeczy takie jak kaucja czy limit kilometrów. Kaucja może być dosyć duża i pomimo iż zwykle do nas wraca, to jednak mało kto lubi mieć zamrożone pieniądze w obcych rękach. Jeżeli zaś planujecie długą trasę to zwróćcie uwagę na limit kilometrów, ponieważ jego przekroczenie może okazać się kosztowne. Za każdy kilometr doliczana jest wtedy pewna kwota pieniężna. Uważajcie też na poziom wkładu własnego w ubezpieczenie. Im mniejsza kwota tym lepiej dla was w przypadku jakiejś stłuczki. Czytajcie dokładnie regulaminy i nie dajcie się naciągnąć. Nie wszystkie firmy chwalą się wszystkim na pierwszej stronie.