DIY jako dzisiejszy trend

DIY to skrót od angielskiego ''do it yourself'', czyli w tłumaczeniu na język polski ''zrób to sam''. Jako DIY najczęściej rozumie się wszystkie rzeczy, które jesteśmy w stanie wytworzyć sami, ograniczając przy tym kupowanie zbędnych przedmiotów w sklepach, czyli zostajemy w domu i rozwijamy nowe umiejętności, tworząc przy tym ciekawe rzeczy. DIY rozwija kreatywność, wyobraźnię, pozwala odnaleźć zakorzenione głęboko w nas talenty, mówi stanowcze ''nie'' lenistwu i ludzkiej konsumpcyjnej naturze charakterystycznej dla czasów, w których obecnie żyjemy.

Pojęcie konsumpcjonizmu trafnie określa społeczeństwo XXI wieku, które najczęściej nastawione jest na to, żeby ''mieć'', a nie ''być''. DIY jest odskocznią od komercjalizmu, materializmu i uzależnienia od zakupów. Może pielęgnować więzy rodzinne, dzięki spędzaniu czasu na przykład na wyszywaniu, czy tworzeniu nowych ozdób do dekoracji wnętrza. DIY traktowane jest jako hobby, związane również z majsterkowaniem. Jednak idea DIY nie ogranicza się tylko do samodzielnego wytwarzania przedmiotów, ale również do sztuki i różnych dziedzin życia społecznego. Przejawy wcielania w życie tej idei jest wybierania roweru, czy też transportu publicznego zamiast korzystania z własnych samochodów. Określenie do it yourself określa niezwykle szerokie spektrum aktywności i jest alternatywa dla natury konsumpcyjnej.

Fenomen DIY

Ludzie coraz częściej tworzą własne przedmioty. Wybierają produkty od lokalnych producentów, odrzucając tym samym masowe koncerny. Szukanie kreatywności i poczucie własnej estetyki, jest jednym z kluczowych czynników, wpływającym na popularność DIY. Aktualnie dochodzi kolejna kwestia, która jest sytuacja pandemiczna na świecie, zmuszająca ludzi do pozostania w domach. Z racji większej ilości wolnego czasu ludzie, zaczynają się nudzić i z pomocą przychodzi tworzenie DIY jako sposób spędzania czasu w izolacji. Jednak najważniejszą przyczyną fenomenu do it yourself jest świadomość ludzi na stan naszej planety.

Ekologia staje się elementem codzienności, a samo bycie ''eko'' jest stylem życia, który jest konieczny, ale również staje się modny. Pnie się coraz wyżej i niedługo będzie królował jako trend. Ludzie są świadomi, że niewielkie i proste zmiany są w stanie zminimalizować szkody, więc, zamiast kupować kolejną plastikową reklamówkę, wybierają torbę płócienną, najczęściej wykonaną samemu w domu ze starych tkanin. Nie tylko wygląda ona stylowo, lecz też ratuje środowisko. Dzięki takim zachowaniom zmniejszamy, wytwarzanie plastiku.

Koncerny odzieżowe, czy secondhandy

Jak się okazuje w ostatnim czasie, dzięki większej świadomości o zagrożeniach klimatycznych, coraz więcej nastolatków wybiera odzież z drugiej ręki zamiast ubrań z popularnych sieciówek, które produkują ubrania na masową skalę. Takie działanie koncernów odzieżowych zagraża środowisku. Jakość takich ubrań jest słaba, a wytwarzana ich ilość przeraża i skłania do refleksji. Młodzież już zauważa, że liczy się jakość, a nie ilość i wybiera ubrania dobrej jakości, które posłużą na długie lata lub ubrania z secondhandów. Odzież używana stała się jeszcze bardziej popularna ze względu powracającą modę na ubrania vintage. Powrót do dawnej mody, stylu retro przemawia do młodych osób, a w second handach najłatwiej jest znaleźć ubrania w tym typie. Dawanie drugiego życia ubraniom jest dzisiejszym trendem, a przerabianie ich pod swój własny unikatowy styl, wpisuje się w ideę DIY. Każdy szuka swojego własnego poczucia estetyki, a zabawa z odświeżaniem starych ubrań pomaga i pozwala poczuć się oryginalnie.

Prezenty, które cieszą najbardziej

Z doświadczenia wiem, że najbardziej cieszą niespodzianki, które pochodzą prosto od serca. Najbardziej doceniany jest prezent, który zrobiony jest własnoręcznie. To miłe, kiedy wiemy, że ktoś poświęcił dla nas trochę czasu, żeby dać nam coś wyjątkowego. Świetnym pomysłem na taki własnoręcznie robiony prezent DIY jest świeczka, która robi się niezwykle łatwo. Do jej zrobienia potrzebne są stare świece woskowe, knot, mały słoiczek oraz opcjonalnie kawałek kredki świecowej lub barwnika, jeśli chcemy uzyskać kolor. Można również użyć olejków eterycznych lub przypraw, by cieszyć się unikatowym zapachem. Proces tworzenia świeczki jest prosty. Wystarczy stopić stare świeczki w kąpieli wodnej, przelać do formy, włożyć knot i czekać aż świeczka zastygnie. Prezent można kupić nietrafiony, a rzecz zrobiona własnoręcznie zawsze przypadnie do gustu i zostanie doceniona.

Więcej informacji

Jeżeli potrzebujesz ciekawych materiałów do wykonania przedmiotów DIY, sprawdź Dekolo.pl - wszystko dla kreatywnych - zobacz asortyment sklepu online