W związku z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Filii nr 2 przygotowana została wystawka książek o Żołnierzach Niezłomnych.
70 lat temu, 1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie zamordowany został ppłk. Łukasz Ciepliński, prezes IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Wraz z nim zabito sześciu jego podkomendnych: mjr. Adama Lazarowicza, mjr. Mieczysława Kawalca, kpt. Franciszka Błażeja, kpt. Józefa Rzepkę, por. Józefa Batorego i por. Karola Chmiela.
Wszyscy zginęli z wyroku Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie. Byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki z nowym sowieckim okupantem o wolność i niezawisłość Polski.
W 2001 r., w 50. Rocznicę mokotowskiej zbrodni Sejm RP podjął uchwałę uznającą „zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się podjąć nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski”. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński zgłosił inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia nowego święta, które byłoby „hołdem dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwa męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Zaproponował też nazwę nowego święta – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Ustawa została przyjęta przez obie izby parlamentu, a 9 lutego 2011 podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Pierwsze obchody święta „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w 60. Rocznicę zamordowania dowództwa WiN.
Stalowowolska biblioteka posiada w swojej ofercie książki, które przybliżą czasy drugiej okupacji. Wystawa potrwa do połowy marca 2021 roku.
Książki wyszukasz również w katalogu on-line klikając w link:
https://tiny.pl/r4tph