– Chcemy dzisiaj podsumować modernizację ul. Okulickiego w Stalowej Woli, która już dzisiaj wśród mieszkańców zyskała miano najpiękniejszej drogi w mieście. Dzięki środkom rządu Prawa i Sprawiedliwości, wielkiemu zaangażowaniu Janiny Sagatowskiej Senator RP, Rafała Webera Wiceministra Infrastruktury, pracowników Urzędu Miasta oraz Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, ulica Okulickiego została gruntownie wyremontowana. Mieszkańcy miasta, przedsiębiorcy oraz użytkownicy tej drogi przez szereg lat borykali się z wieloma problemami. Od bardzo złej nawierzchni, przez brak miejsc parkingowych aż do systematycznego zalewania ulicy po ulewnych deszczach. Zrealizowaliśmy remont ulicy Okulickiego w zupełnie nowym, najwyższym standardzie, który będzie wzorem wykonywania kolejnych inwestycji drogowych. Prace były wykonywane z wielką dbałością o szczegóły na każdym szczeblu, od prac projektowych, przez skrupulatną realizację projektu aż do nieprzypadkowej ilości, jakości i rodzaju nasadzeń. Podsumowujemy dzisiaj całość wielkich prac w zakresie od ul. Okulickiego (od ronda przy wiadukcie) aż do połączenia z nowym układem komunikacyjnym w ul. 11 Listopada i tunelem łączącym z ul. Przemysłową. Całość zadania kosztowała 8 267 109 zł. Decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego zadanie zostało dofinansowane z Rządowego Programu Budowy Dróg w kwocie 5 804 565 zł, co stanowi 80 % wydatków kwalifikowanych. Najbardziej istotnymi elementami zadania była budowa nowych kolektorów wody deszczowej w retencyjnym systemie podwójnych rur o przekroju ⌀ 1500, co rozwiązało problem zalewania ulicy po obfitych opadach deszczu. Zostało utworzonych 159 miejsc parkingowych dla Mieszkańców, Przedsiębiorców i do obsługi parkingowej Hali Targowej. Wybudowane zostało nowe, energooszczędne oświetlenie, co znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa. Zieleń dla tej ulicy została specjalnie zaprojektowana i wykonana. Po dedykowanej wymianie 80 cm grubości ziemi na bardziej żyzną, na trzy metrowych pasach zieleni nasadzono 130 dużych drzew, w tym 128 lip w odmianie „Greenspire”, blisko 13 000 róż, tawuł japońskich, irg błyszczących, rokitników, jałowców płożących, kocimiętek „Faassen’a” oraz traw ozdobnych. Na powierzchniach rabat rozścielono warstwą ok. 5 cm przekompostowanej kory, która ograniczy wzrost chwastów, zapewni lepsze utrzymanie wilgoci w glebie i lepszy rozwój systemu korzeniowego drzew. Całość uzupełniono małą architekturą 19 ławek, 4 foteli jednoosobowych, 19 koszy na odpady oraz dwa stojaki rowerowe. Nasz cel został osiągnięty. Ulica Okulickiego jest gruntownie przebudowanym, bezpiecznym, komfortowym i bardzo zielonym miejscem dla zmotoryzowanych, cyklistów i pieszych. – tymi słowami Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli podsumował realizację kompleksowej przebudowy ul. Okulickiego w Stalowej Woli podczas konferencji prasowej, która miała miejsce 30 maja 2023 roku.

– Każda inwestycja w Stalowej Woli, w której uczestniczymy i którą wspieramy jest realizowana dla drugiego człowieka i jego miejsca we współczesnym świecie. Pragniemy kompleksowo dbać o Mieszkańców, aby Stalowa Wola była dla nich najlepszym miejscem do życia. Dziękuję, że w Polsce są samorządy, które tak jak Stalowa Wola wypełniają misję polityki rządu, którego celem jest dobro naszej Ojczyzny, dobro człowieka, dbałość o jego godność oraz stwarzanie najlepszych warunków do życia i rozwoju. Jako mieszkanka Stalowej Woli, mojego pięknego, ukochanego miasta dzielę się także refleksją, że nareszcie ta ulica jest godna noszenia imienia tego wielkiego Polaka i patrioty Generała Okulickiego. – mówiła podczas konferencji Janina Sagatowska Senator RP.

– Jestem dumny z tego, że tak mogą wyglądać inwestycje drogowe, które z reguły kojarzą się z poprawą ciągu głównego służącego do komunikacji pojazdów i dobrze, jeśli kojarzą się z infrastrukturą BRD, czyli chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Na wyremontowanej ul. Okulickiego mamy do czynienia zdecydowanie z czymś więcej. To kompleksowa wymiana sieci kanalizacyjnej, energetycznej, elektrycznej, najwyższej jakości nawierzchnia, chodniki, ścieżki rowerowe i wspaniałe nasadzenia, które będą niwelować zanieczyszczenia ze spalin. Ulica Okulickiego jest bardzo istotna z punktu widzenia komunikacji w mieście. Doprowadza do miejsc handlowo-usługowych, do centrum miasta i bardzo się cieszę, że posiada aż 159 miejsc parkingowych. Tę inwestycję będziemy stawiać jako wzór realizacji ambitnych zadań drogowych. Gratuluję Lucjuszowi Nadbereżnemu Prezydentowi Miasta za tak sprawne korzystanie ze środków rządowych i wzorowe realizowanie inwestycji w mieście. Ta ulica będzie wizytówką Stalowej Woli. – powiedział Rafał Weber Wiceminister Infrastruktury.

– Pamiętamy jak ul. Okulickiego wyglądała przed remontem – zalane fragmenty drogi, fatalna nawierzchnia, brak miejsc parkingowych. Teraz ta ulica jest nowoczesna, bezpieczna, z piękną zielenią i kwiatami. Dziękuję rządowi Prawa i Sprawiedliwości za to, że zauważa lokalne problemy i wysokimi dotacjami wspiera samorządy w realizowaniu tak ważnych zadań. – zaznaczył Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli.

Remont ul. Okulickiego, którego celem była poprawa układu komunikacyjnego oraz wzrost bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez przebudowę odcinka drogi gminnej trwał od stycznia 2021 roku do maja 2023 roku. Decyzja o przebudowie ulicy wynikała z konieczności poprawy bezpieczeństwa, funkcjonalności ulicy, modernizacji instalacji podziemnych, w szczególności kanalizacji deszczowej, która była przestarzała, przeciążona i niewydolna, co prowadziło do podtopień terenu.

Inwestycja realizowana była w trybie „zaprojektuj i wybuduj” i obejmowała przebudowę skrzyżowania z ul. Obrońców Westerplatte oraz 7 zjazdów publicznych do osiedli mieszkalnych i placówek handlowych na przyległych terenach inwestycyjnych, poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez przeniesienie miejsc postojowych usytuowanych bezpośrednio przy ulicy poza główny pas jezdny wraz z zaplanowanymi drogami manewrowymi po obu stronach drogi, poprawę warunków ruchu rowerowego przez powstanie ścieżek rowerowych na całym odcinku drogi po obu stronach, poprawę bezpieczeństwa pieszych przez wydzielenie chodników oraz wyznaczenie trzech przejść dla pieszych przez jezdnię główną, przejść na drogach manewrowych, skrzyżowaniu i zjazdach (wszystkie przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe są oznakowane pionowo i poziomo, dodatkowo bezpośrednio przy nich zostały umieszczone słupy oświetlenia ulicznego dla zwiększenia ich widoczności).

Wykonano nową kanalizację deszczową, która jest w stanie przyjąć 700 000 litrów wody w jednym momencie, ponad 500 metrów nawierzchni bitumicznej w technologii SMA, odpornej na koleinowanie, 4500 m2 kostki brukowej, położono 10 000 płyt ażurowych w miejscach parkingowych, 600 m sieci teletechnicznej oraz przebudowano sieci ciepłownicze.

W ramach nowego układu drogowego wygospodarowano miejsce na 130 drzew, 3160 m2 krzewów i 220 m2 różnorodnych krzewów, krzewinek i bylin w ogródku kieszonkowym. Zaprojektowane gatunki drzew i krzewów są dostosowane do trudnych warunków miejskich jak podwyższona temperatura, zanieczyszczenie oraz sól drogowa. Zwarte szpalery dużych drzew o gęstych koronach już niedługo realnie zwiększą zacienienie chodników, ulic i parkingów.