84 lata temu, 17 września 1939 r., 1,5 miliona żołnierzy, ok. 6 tysięcy czołgów i 1800 samolotów Armii Czerwonej wzięło udział w napaści na Polskę, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji. Agresja ZSRS była realizacją ustaleń zawartych w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był IV rozbiór osamotnionej Polski, która od 1 września walczyła w obronie suwerenności z Niemcami.

Miejskie Obchody 84. rocznicy agresji ZSRS na Polskę połączone z Dniem Sybiraka rozpoczęły się od złożenia kwiatów przez Stanisława Sobieraja Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli przy pomniku „Pamięci Matek Sybiraczek” oraz przy tablicy znajdującej się na budynku Urzędu Miasta w Stalowej Woli, a upamiętniającej przedwojennego sekretarza gminy w Charzewicach, zamordowanego w 1940 roku w Katyniu porucznika Henryka Kucę. Główne uroczystości rozpoczęły się w samo południe Mszą św. w intencji ofiar agresji ZSRS na Polskę w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Po nabożeństwie odbył się uroczysty przemarsz przy akompaniamencie Orkiestry Dętej MDK pod symboliczny Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, gdzie przy udziale licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych stalowowolskich szkół oraz przy udziale asysty klas wojskowych Zespołu Szkół nr 1 im. gen. Władysława Sikorskiego, odbył się Apel Pamięci oraz zostały złożone kwiaty i zapalone znicze pamięci. Hołd pamięci złożyli Rafał Weber Wiceminister Infrastruktury, Poseł na Sejm RP, przedstawiciel Senator RP Janiny Sagatowskiej, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli, Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Komendant KPP w Stalowej Woli inspektor Janusz Śnios, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli młodszy brygadier Szczepan Kozioł, przedstawiciele Związku Sybiraków, ŚZŻAK oraz harcerze z 5 Drużyny Harcerskiej „Wahpeton” SHP „Harcerska Brać”.

Po oficjalnych obchodach przeprowadzonych na cmentarzu komunalnym odbył się patriotyczny koncert Chóru „Lasowiacy” MDK w Stalowej Woli pod dyrekcją Kateryny Serediuk „Z nieludzkiej ziemi do Niepodległej szli”. W ramach stalowowolskich obchodów rocznicowych w „Stalowej Galerii” w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli eksponowana jest wystawa przygotowana przez OBEN IPN w Rzeszowie pn. „Okupacja sowiecka na prawym brzegu Sanu w latach 1939-1941”.

Sowieci dokonywali wielu zbrodni wojennych, mordując jeńców i masakrując ludność cywilną. Po dokonaniu przez ZSRS napaści na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków – oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszano do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Około 22,5 tys. oficerów Wojska Polskiego i funkcjonariuszy policji państwowej strzelałem w tył głowy uśmiercono w Katyniu, Charkowie i Twerze.

Obchodzone 17 września rokrocznie miejskie obchody rocznicowe agresji sowieckiej na Polskę przypominają, że Polacy zapłacili ogromną cenę za możliwość życia we własnym kraju. Choć obchody przywołują trudne i bolesne wydarzenia z dziejów Narodu Polskiego, są symbolem tego, że agresorom nie udało się zniszczyć polskości i odebrać Polakom nadziei.