Stojący na hektarowej działce, przy zbiegu ulic Kwiatkowskiego i Hutniczej, w malowniczym otoczeniu budynek, wybudowany w latach 50-tych XX wieku na wielu twarzach wywołuje radosne wspomnienia. To tutaj wielu Mieszkańców Stalowej Woli przez szereg lat otrzymywało opiekę żłobkową, uczęszczało do Szkoły Specjalnej, korzystało z Warsztatów Terapii Zajęciowej albo pracowało w tym miejscu z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Ząb czasu, który nieubłagalnie dotknął to szczególne na mapie naszego miasta miejsce, wywołał refleksję nad jego dalszym przeznaczeniem. W toku wieloletnich dyskusji pojawiły się także m.in. plany sprzedaży tej posiadającej wielką wartość nieruchomości, na którą składa się przede wszystkim atrakcyjna lokalizacja oraz wielkość działki.

Na konferencji prasowej, która miała miejsce 6 listopada 2023 roku, dotyczącej planów zagospodarowania budynku po dawnej Szkole Specjalnej, Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli podkreślił: “Na szczęście nie udało się tych planów zrealizować w poprzednich kadencjach, ale dokonuje się przywrócenie tego miejsca do jego pierwotnego przeznaczenia – służby z miłością dla osób o szczególnych potrzebach. W toku różnych dyskusji, wsłuchaniu się w potrzeby rodzin osób z niepełnosprawnościami powstał projekt utworzenia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Stalowej Woli, które będzie dedykowane dla dorosłych osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. To jest projekt, który wynika bezpośrednio z wielkiej potrzeby, obawy rodziców, już dzisiaj dorosłych lub dorastających osób niepełnosprawnych, co będzie się działo z tymi osobami o szczególnych potrzebach w momencie, kiedy zabraknie dzisiejszych opiekunów, kiedy oni odejdą lub będą w takim stanie zdrowotnym, który uniemożliwi im codzienne zajmowanie się swoimi dziećmi, swoimi podopiecznymi. Często te rozmowy, we łzach, w wielkiej niepewności, co będzie w przyszłości, mobilizowały do tego, aby stworzyć projekt dedykowany dla mieszkańców z niepełnosprawnościami. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, powstał projekt techniczny, a następnie został on złożony w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej. Miasto Stalowa Wola, w ramach tego naboru jako jedyne miasto w naszym województwie, otrzymało dofinansowanie w wysokości 2 368 000 zł, dzięki czemu będziemy mogli zrealizować projekt, który jest wyceniony na kwotę 3 168 000 zł.”

Przedmiotem prac remontowych będzie całe piętro budynku. Po zakończeniu prac, miejsca przygotowane w najwyższym standardzie pomieszczą dwudziestu uczestników terapii dziennej i sześciu, którzy będą przebywać pod profesjonalną, całodobową opieką. Powstaną sale dzienne, świetlica, jadalnia, kuchnia, sale sportowe, rehabilitacyjne, sala wyciszenia dla osób z autyzmem, a całość będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. przez budowę nowej klatki schodowej, windy, patio, odpowiednich rozmiarów drzwi i sal. “To będą pokoje jednoosobowe i dwuosobowe, pokoje z łazienkami, z zapleczem sanitarnym, z pełną opieką całodobową, tak aby te dorosłe osoby niepełnosprawne, mogły tutaj cieszyć się pełną opieką i pod względem bytowym, ale również rozwojowym” – dodał włodarz miasta.

“W ostatnich latach na Podkarpaciu, w tym także w Stalowej Woli, dzięki współpracy rządu i samorządu udało się zrealizować wiele projektów inwestycji w zakresie gospodarki, dróg, oświaty, kultury i sportu. Zadania te były bardzo potrzebne i oczekiwane przez Mieszkańców. Wiele z nich jest już ukończonych, a kolejne są w trakcie realizacji. Cieszę się bardzo, że prezydent naszego miasta Lucjusz Nadbereżny jest w stanie realizować te zadania, które są bardzo potrzebne z punktu widzenia opieki, troski nad osobami, które posiadają szczególne potrzeby, w tym także dorosłe osoby niepełnosprawne. Cieszę się, że Centrum Opiekuńczo – Mieszkalne, które w tym historycznym budynku powstanie, będzie takim domem dla osób o szczególnych potrzebach. Będzie ono wypełnione ludźmi, którzy znają się na potrzebach osób niepełnosprawnych, ludźmi, którzy będą świadczyli usługi medyczne i rehabilitacyjne, ale także ludźmi, którzy będą sprawiali, że życie najsłabszych, tych najbardziej potrzebujących, będzie po prostu piękne” – mówił podczas konferencji wiceminister infrastruktury, poseł RP Rafał Weber.

Miasto Stalowa Wola jest w zaawansowanej fazie powstania Centrum Opiekuńczo -Mieszkalnego. Ukończono już projekt oraz uzyskano pozwolenie na budowę. W ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie ogłoszone postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę tego zadania. Pierwsi potrzebujący będą mogli korzystać z tego nowoczesnego miejsca już w 2025 roku.

Prezydent Nadbereżny podziękował za zaangażowanie w powstanie Centrum Janinie Sagatowskiej Senator RP, Stanisławowi Sobierajowi Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Stalowej Woli, Radnemu Janowi Sibidze Przewodniczącemu Komisji Mieszkaniowej, który osobiście, od wielu lat, jest zaangażowany w powstanie takiego miejsca, Radnej Karolinie Paleń Przewodniczącej Komisji Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia, Piotrowi Pierścionkowi Dyrektorowi MOPS, Barbarze Dul Kierownik Działu Pomocy Środowiskowej i Integracji Społecznej, Annie Stec Kierownik Zespołu Projektowego MOPS oraz Kazimierzowi Jańczykowi Kierownikowi Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu “Nadzieja”, dla którego generalna rewitalizacja tego budynku, jak podkreślał, to spełnienie marzeń.

Powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, to także spełnienie marzeń osób z niepełnosprawnościami, ich rodziców i opiekunów. Budynek, który od ponad siedemdziesięciu lat spełnia tak ważną rolę w naszym mieście, nabierze nowego blasku i stanie się drugim domem dla tych, którzy na niego bardzo czekają.