“Powinno się być dobrym jak chleb, powinno się być jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny” – słowa Brata Alberta przyświecały konferencji prasowej, która odbyła się 8 listopada 2023 roku na terenie schroniska dla bezdomnych mężczyzn w Stalowej Woli, które znajduje się na Osiedlu Charzewice. Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta poinformował o pozyskaniu 6 milionów złotych na rozbudowę tego miejsca, które będzie czterokrotnie większe niż obecne, docelowo poszerzy swoje działania o pomoc bezdomnym kobietom, a także wzmocni proces wychodzenia z bezdomności poprzez jeszcze bardziej profesjonalną pomoc.
– Na terenie Miasta Stalowej Woli od lat przy ulicy Jaśminowej funkcjonuje miejsce, które otacza opieką i schronieniem osoby bezdomne, dając im nie tylko ciepło, wyżywienie, ale również wsparcie w trudnych momentach życia. Od lat zaangażowane w pracę na rzecz osób bezdomnych osoby apelują o to, aby schronisko w Stalowej Woli zostało rozbudowane i było dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami, tak aby to miejsce mogło jeszcze bardziej profesjonalnie służyć osobom w trudnej sytuacji życiowej. Ta trwająca od lat dyskusja była poprzedzona również projektami technicznymi, propozycjami jak mógłby ten budynek przy ulicy Jaśminowej zostać rozbudowany, tak aby mógł służyć większej liczbie osób, nie tylko mężczyznom, ale również kobietom, dlatego że problem bezdomności wśród kobiet jest również coraz bardziej zauważalny – mówił prezydent Nadbereżny.
Obecnie funkcjonujący ośrodek przy ul. Jaśminowej spełnia generalnie funkcję noclegowni, w której może przebywać maksymalnie osiemnastu mężczyzn potrzebujących pomocy. “Przygotowano projekt, który został złożony do Rządowego Programu Rozwoju Mieszkalnictwa w ramach Rządowego Funduszu Dopłat za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Miasto Stalowa Wola wystąpiło o dotację i miło mi ogłosić, że otrzymaliśmy i podpisaliśmy umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie, które wynosi 6 178 000 zł, na łączną wartość projektu w wysokości 8 000 000 zł. Oznacza to, że miasto Stalowa Wola będzie realizowało ten projekt z budżetem również własnym w wysokości 1 800 000 zł” – dodał włodarz miasta.
Prezydent Nadbereżny podziękował wszystkim, którzy od wielu lat mocno zaangażowani są w projekt rozbudowy schroniska – senator Janinie Sagatowskiej, posłowi Rafałowi Weberowi, Piotrowi Pierścionkowi dyrektorowi MOPS, Zenonowi Gielarkowi kierownikowi schroniska oraz radnemu Rady Miejskiej i jednocześnie Prezesowi Towarzystwa Pomocy Brata Alberta w Stalowej Woli Janowi Sibidze, który zaznaczył: “W imieniu Stalowowolskiego Koła Pomocy im. św. Brata Alberta, całej społeczności albertyńskiej chciałbym bardzo serdecznie podziękować przede wszystkim panu prezydentowi, bo to była jego dobra wola i chęć do tego, aby ten projekt, o który ubiegaliśmy się od lat zakończył się sukcesem. Z wielu powodów jest to bardzo dobry projekt” .
Pomoc osobom bezdomnym jest wpisana w szerokie działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. W tym roku MOPS uruchomił stacjonarny punkt higieniczny na Jaśminowej, gdzie osoby bezdomne mogą się wykąpać, przebrać i napić ciepłej herbaty. Obecnie pod opieką MOPS jest 75 osób bezdomnych. Osoby te przebywają w noclegowni na Jaśminowej oraz w schroniskach znajdujących się poza miastem, z którymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej ma podpisane umowy: w Rudniku nad Sanem, Dębicy i Gwizdaju. Bezdomni zamieszkują też w dwóch miejscach w Stalowej Woli – w hotelu Metalowiec oraz w Akademikach KUL.
Dzięki pozyskanej dotacji rozbudowane schronisko będzie w stanie pomóc 52. osobom. Powierzchnia budynku wyniesie 1000 m2. Obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami m.in. przez budowę windy. Plany rozbudowy obejmują nowe pokoje, kuchnię, salon, świetlicę, salę komputerową, salę pomocy medycznej oraz pomieszczenia dla specjalistów, którzy będą prowadzić cały proces wychodzenia z bezdomności. Schronisko będzie wyposażone w odnawialne źródła energii, instalację fotowoltaiczną, aby bilans energetyczny budynku i koszty prowadzenia tej działalności były jak najniższe.
Oddanie do użytku nowego schroniska przewidziane jest w 2025 roku.