Z niepodległością jest jak z miłością – trzeba dbać o nią każdego dnia.

11 listopada 2023 roku Stalowa Wola po raz kolejny stała się miejscem uroczystego świętowania Dnia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W godzinach przedpołudniowych Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli wraz ze Stanisławem Sobierajem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli oraz Wojciechem Chodorkiem Wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Stalowowolskiego złożyli wieńce i zapalili znicze w miejscach pamięci bohaterów niepodległości. W samo południe rozpoczęła się Msza św. w intencji Ojczyzny, sprawowana w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli. Tradycyjnie na Alejach Jana Pawła II odbył się XXXI „Bieg Niepodległości”, zorganizowany przez Katolicki Klub Lekkoatletyczny STAL, a kulminacyjnym momentem było wieczorne ślubowanie klas mundurowych stalowowolskich szkół, Apel Pamięci, zapalenie X Ogniska Patriotyzmu oraz śpiewanie pieśni patriotycznych przy akompaniamencie gitary.

Świętujemy dzisiaj 105. rocznicę odzyskania niepodległości. Świętujemy jak zawsze radośnie, godnie, tworząc biało-czerwoną wspólnotę i wyrażając wdzięczność wszystkim tym, którzy 105 lat temu doprowadzili do wolnej, niepodległej i suwerennej Polski. Nisko chylimy czoła przed Ojcami Niepodległości, przed marszałkiem Józefem Piłsudskim i jego współpracownikami, przed wszystkimi, którzy w 1918 roku dokonali tego wielkiego wysiłku zbrojnego, politycznego i przywrócili Polskę na mapy Europy. Niepodległość jest najwyższą wartością. Od niepodległości zaczyna się wszystko: budowa bezpiecznego, solidarnego, godnego, dostatniego i sprawiedliwego państwa. Od niepodległości budowane są wszystkie inne dziedziny: gospodarcze, ekonomiczne i społeczne. Państwo, które jest w pełni niezależne, państwo, które jest wolne, suwerenne i niepodległe, to państwo silne, takie, które rozwija się w dobrym kierunku, zapewnia wszystko to, co jest potrzebne do dobrego i godnego życia. Zgodnie budujmy i rozwijajmy naszą kochaną Ojczyznę. Niech żyje Najjaśniejsza Rzeczypospolita! Niech żyje Polska! – powiedział Rafał Weber Poseł RP. 

W świętowaniu Dnia Niepodległości wzięły udział liczne poczty sztandarowe, żołnierze, harcerze, policja, leśnicy, straż pożarna, Mieszkańcy oraz klasy mundurowe z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Sikorskiego i Zespołu Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, które uroczyście złożyły ślubowanie na sztandar.

Dziękuję, że w Święto Niepodległości potrafimy być razem, aby również pokazać, że więcej nas łączy, niż dzieli i abyśmy mogli podjąć to najważniejsze zobowiązanie, które zawsze prowadziło Polskę do sukcesu, również sukcesu wolności i niepodległości, a więc zobowiązanie zgody narodowej, umiejętności odrzucenia na bok kłótni, sporów, tych wszystkich spraw, które zwłaszcza w czasach tak bardzo niebezpiecznych nie są nam potrzebne. Dzisiaj potrzeba nam być razem, potrzeba szukać wśród nas tego co łączy, a nie co dzieli. Miasto Stalowa Wola, które świętuje w tym roku 85 lat swojego życia, to ośrodek, który zrodził się z idei zgody narodowej, z idei niepodległości, pracy, poświęcenia i oddania dla Polski. Takim miastem jest i powinna być Stalowa Wola. Świętując niepodległość trzeba mieć świadomość, dlaczego tę niepodległość Polska utraciła? Jakie były tego przyczyny? Czy były one tylko zewnętrzne, czy tylko związane z siłą militarną tych mocarstw, które rozdarły Polskę? Może jednak utrata niepodległości rozpoczęła się wewnątrz kraju, przez właśnie te nasze wady narodowe: kłótliwość, chęć pokazania siebie, brak porozumienia, brak wyciągania wniosków, perspektywy historycznej, krótkowzroczność, a często i zdrada. Historia ma nas uczyć. Historia, to nie tylko moment do tego, aby wspomnieć i świętować, ale również wyciągać wnioski. Miejmy świadomość, że z niepodległością jest jak z miłością, o którą trzeba dbać każdego dnia, którą trzeba pielęgnować, o którą trzeba zabiegać, wzmacniać. Niech to będzie dla nas największe zadanie, abyśmy w miłości budowali naszą niepodległość opartą o mądrość, pracowitość, zgodę narodową dla budowania najpiękniejszej, solidarnej, suwerennej, wolnej, niepodległej Polski – powiedział Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Stanisław Sobieraj Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli zaznaczył: „Przez 123 lata nie było Polski na mapach Europy tylko dlatego, że elity szlacheckie donosiły do Niemiec, do Rosji, do Austrii i to tych trzech zaborców rozdarło naszą Ojczyznę. 123 lata Polacy nie mogli pogodzić się z tą niewolą. Wielką Polskę udało się wybudować dzięki zgodzie tych największych, którzy mimo różnic stanęli ponad podziałami. Słowa wyszyte złotymi literami na sztandarze „Bóg, Honor i Ojczyzna”, to słowa, które podtrzymywały Polaków na duchu. Dzisiaj, przy Ognisku Patriotyzmu wspólnie będziemy śpiewać i świętować. Świętujmy, bo jest to wspaniała rocznica. Pamiętajmy jednak o historii, bo historia jest najważniejsza. Jeżeli zapomnimy, inni za nas ją napiszą. Boże, błogosław naszej Ojczyźnie, Polsce.”

O oprawę muzyczną uroczystości na Placu Piłsudskiego zadbała Orkiestra Dęta z Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Obchody uświetniła obecność Kampanii Honorowej Garnizonu Nisko. Wsparcie techniczne i obsługę telebimu do wyświetlania tekstu pieśni zapewnił Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli. W wystrój Placu Piłsudskiego oraz przygotowanie ogniska przez Miejski Zakład Budynków w Stalowej Woli włączyło się Nadleśnictwo Rozwadów. Uczestnicy uroczystości zostali poczęstowani grochówką żołnierską i gorącą herbatą. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy z OSP Stalowa Wola.