Czy refinansowanie kredytu hipotecznego może być obarczone dodatkowymi opłatami na rzecz banku? Sprawdzamy!

Coraz większa liczba kredytobiorców przekonuje się o tym, że refinansowanie kredytu hipotecznego jest sprawdzoną metodą na uzyskanie olbrzymich korzyści finansowych. Ale niekiedy może wiązać się z pewnymi dodatkowymi kosztami na samym starcie. Sprawdźmy, na czym polegają i co mogą obejmować!

Refinansowanie kredytu hipotecznego: wyjaśniamy podstawy

Wiele osób sądzi, że podpisanie umowy kredytowej wiąże nas z bankiem aż do zakończenia okresu spłaty wskazanego w harmonogramie. Nie jest to jednak prawdą, i to aż z dwóch powodów! Przede wszystkim kredyt mieszkaniowy można zawsze spłacić wcześniej. Ale – o czym nie wszyscy wiedzą, można także przenieść go do innego banku. Świetnym sposobem na uzyskanie długotrwałych korzyści jest właśnie refinansowanie kredytu hipotecznego, a wakacje kredytowe rozwiązują problem ograniczonej płynności jedynie doraźnie.

Refinansowanie kredytu hipotecznego to mechanizm, w ramach którego zaciągasz nowy kredyt hipoteczny na spłatę już istniejącego kredytu. Oczywiście, aby było to korzystne i miało sens, nowy kredyt musi być udzielony na korzystniejszych warunkach. A co konkretnie oznaczają te korzyści? Zwykle po prostu niższe oprocentowanie i zmniejszenie miesięcznej raty. Refinansowanie kredytu może także pozwolić na zmianę okresu kredytowania czy uzyskanie dodatkowych środków finansowych.

Czy opłaca się refinansowanie kredytu hipotecznego?

Zasada jest bardzo prosta: refinansowanie ma sens wtedy, kiedy przynosi Ci realne korzyści. Te mogą być przy tym bardzo duże i sięgać nawet setek tysięcy złotych. W kalkulacjach musisz uwzględnić nie tylko różnice w wysokości raty czy łącznej kwocie pozostałych do spłaty odsetek, ale również koszty związane z samym procesem. Warto więc zacząć od lektury tego artykułu o refinansowaniu kredytu hipotecznego na Blogu Kredytowym: https://blogkredytowy.pl/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/.

Świetną decyzją będzie przy tym konsultacja z doświadczonym ekspertem kredytowym, który zapanuje nad całym procesem i pomoże Ci wybrać najkorzystniejszą ofertę.

Z jakimi kosztami wiąże się refinansowanie kredytu?

Poniżej znajdziesz listę najczęściej pojawiających się wydatków na drodze do refinansowania kredytu. Pamiętaj jedna, że kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów może pozwolić Ci na ich konsolidację i „wliczenie” do kwoty pożyczonego kapitału. Nawet jeżeli wystąpią, nie muszą być więc obciążeniem dla Twojego budżetu:

  • Prowizja za udzielenie nowego kredytu: niektóre banki mogą naliczać prowizję za udzielenie kredytu refinansowego. Prowizja ta może wynosić od 0% do kilku procent wartości kredytu.
  • Prowizja za wcześniejszą spłatę: Jeśli spłacasz dotychczasowy kredyt przed upływem trzech lat od jego zaciągnięcia, bank może naliczyć prowizję za wcześniejszą spłatę. Wiele banków jednak rezygnuje z tej opłaty.
  • Opłaty sądowe za wykreślenie starej i wpisanie nowej hipoteki: Koszty te obejmują opłatę za wykreślenie starej hipoteki (100 zł), wpisanie nowej hipoteki (200 zł) oraz podatek PCC-3 w wysokości 19 zł.
  • Operat szacunkowy: bank, który udziela nowego kredytu, wymaga aktualnej wyceny nieruchomości. Koszt operatu szacunkowego to zazwyczaj kilkaset złotych.
  • Koszty ubezpieczeń: pamiętaj, że kosztem ponoszonym przy większości kredytów są również wymagane ubezpieczenia. W przypadku refinansowania bank może oczekiwać również np. ubezpieczenia pomostowego do momentu wpisania nowej hipoteki do księgi wieczystej.