Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na Kafejkę Historyczną o konspiracyjnej edukacji 1939-1944
W najbliższą środę, 13 listopada, mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu w ramach „Kafejki Historycznej”, które odbędzie się o godzinie 17.30 w Bibliotece Głównej. Tematem rozmowy będą tajne nauczanie i konspiracyjna edukacja w Stalowej Woli w latach 1939-1944, które miały ogromne znaczenie dla przetrwania polskiej kultury i tożsamości narodowej w trudnych czasach okupacji.

Historia konspiracyjnej edukacji w Stalowej Woli

Okres II wojny światowej był czasem, kiedy niemiecka okupacja wprowadziła drastyczne zmiany w systemie edukacji. Polskie dzieci i młodzież zostały pozbawione dostępu do pełnowartościowej edukacji, a programy szkolne zostały znacznie okrojone. W Stalowej Woli budynek nowego gimnazjum i liceum został przekształcony w koszary dla wermachtu, co tylko pogłębiło kryzys edukacyjny. Nauczyciele, którzy zostali wezwani na konferencję do Niska, byli często aresztowani, co zniechęcało wielu do kontynuowania pracy w oficjalnym systemie szkolnictwa.

Odzyskiwanie polskiej tożsamości poprzez tajne nauczanie

Pomimo trudności, nauczyciele i uczniowie nie poddali się. W odpowiedzi na zakazy i represje, zorganizowano tajne nauczanie, które stało się formą oporu. To właśnie w takich warunkach rodziła się determinacja do zachowania polskiej kultury, tradycji i języka. Uczniowie w tajnych szkołach zdobywali wiedzę, która nie tylko była ich prawem, ale także sposobem na przetrwanie polskiej tożsamości. Warto zauważyć, że takie działania miały miejsce nie tylko w Stalowej Woli, ale w całej Polsce, gdzie nauczyciele i uczniowie łączyli siły w walce o edukację.

Spotkanie z ekspertem w Bibliotece Głównej

Na najbliższym spotkaniu w „Kafejce Historycznej” dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. KEN, Mariusz Potasz, podzieli się swoją wiedzą na temat tajnego nauczania w Stalowej Woli. Jako doświadczony historyk, od lat zgłębia temat konspiracyjnej edukacji, a jego pasja i zaangażowanie w tę tematykę z pewnością przyciągną wielu zainteresowanych. Spotkanie odbędzie się w sali na II piętrze Biblioteki Głównej, a dla uczestników przewidziano kawę i poczęstunek. Wstęp jest wolny, co stwarza doskonałą okazję do poszerzenia wiedzy o lokalnej historii i wspólnego refleksjonowania nad jej znaczeniem.


Według informacji z: Miejska Biblioteka Publiczna