Ile to razy odkładałeś wizytę u dentysty na później? Nie przyznając się do swojego strachu albo też otwarcie o nim mówiąc, prawie 55% Polaków posiada poważne ubytki w jamie ustnej, spowodowane brakiem regularnych wizyt u stomatologa. Jak sprawić, aby naklejka "Dzielny Pacjent" wreszcie trafiła w Twoje ręce?

 

Dentysta szuka przyczyn lęku, aby zmieniać sposób myślenia pacjentów

 

Unikamy dentysty, bo boimy się bólu, a potem cierpimy, nie jemy i nie przesypiamy nocy przez dyskomfort w jamie ustnej. Skąd jednak wzięło się powszechne i wciąż nieustępujące przekonanie o tym, że wizyta u dentysty jest bolesna?

 

- Odgłos wiertła - nie jest dźwiękiem zachęcającym do odprężenia się na fotelu, ale czy to musi być powodem wykluczenia wizyt lub lęku przed nimi? Dentysta w swojej praktyce widząc, jak blady strach dopada wielu pacjentów, którzy usłyszą dźwięk radzi, aby skierować swoje myśli ku rzeczom przyjemnym. Sama pomoc lekarza, który jest aktywny w trakcie zabiegu, okazuje się pomocna. Prowadzony do pacjenta monolog może zmniejszyć jego lęk;

 

- zamierzchłe metody - narzędzia, których widok przeraża to już przeszłość. Współczesna stomatologia wydaje się nową erą, w stosunku do tego, jaka obowiązywała jeszcze kilka dekad temu. Innowacyjne metody, zaawansowane technologicznie sprzęty i coraz częściej eleganckie, nowoczesne gabinety, zapraszają do przyjemnego i bezbolesnego dbania o zęby;

 

- oczywisty ból - trudny do przełamania stereotyp bierze się czasem z przykrych doświadczeń. Dentysta spotyka się z pacjentami, którzy mają bardzo niemiłe wspomnienia z foteli innych specjalistów, a trauma trzyma się w głowie na długo. Coraz więcej współczesnych stomatologów, swoją wiedzą, postawą i zapleczem, udowadnia, że wizyty w gabinetach są dziś przyjemne i nie należy się ich bać.

 

Przyczyn odkładania wizyt u dentysty może się znaleźć znacznie więcej. Wydaje się, że lęk jest nie do opanowania, ale istnieje kilka sposobów, aby przekonać się o tym, że leczenie zębów może być jak wyjście do fryzjera - siadasz na fotel i wychodzisz zadowolony. Jakie to sposoby?

 

Dentysta przyjaciel

 

Poszukaj dentysty, dla którego będziesz chciał siadać na fotelu. Jeśli stomatolog zdobędzie zaufanie pacjenta, połowa sukcesu w drodze do pokonania strachu, będzie już przebyta. Do lekarza może przekonywać urok osobisty, aparycja lub komunikatywność - liczy się to, aby miejsce kojarzyło się z osobą. Jak go jednak znaleźć? Czy metoda poszukiwawczo-odkrywcza w przypadku osób z lękiem wydaje się dobra?

 

W tym przypadku najlepiej zaufać opiniom znajomych. Poczta pantoflowa okazuje się nadal skutecznym narzędziem marketingu, a pozytywny wizerunek dentysty szybko okrąża okolicę i dociera do właściwych osób.

 

Regularne wizyty

 

Chociaż wiele się o tym mówi i przypomina, cykliczne wizyty u stomatologa są nadal zaniedbywane. A to duży błąd. Dentysta Rzeszów przypomina swoim pacjentom o tym, jak ważna jest regularność odwiedzin w gabinetach, maksymalnie co 6 miesięcy. Zmuszać się do chodzenia, kiedy Ty panicznie boisz się fotela? Wydaje się być abstrakcją, ale może być to metodą do pokonania lęku. W jaki sposób?

 

Zwykło się mówić, że "małe dzieci, mały kłopot; duże dzieci, duży kłopot". Teorię można przełożyć na praktykę dentystyczną. Niewielkie ubytki gwarantują bezbolesny przebieg kuracji, podczas gdy zaniedbywanie stanu zębów może prowadzić do podjęcia zaawansowanego leczenia. Warto mieć to na uwadze i przestrzegać wyznaczonej przez dentystów daty 6 miesięcy kolejnych wizyt.

 

Świadomość znieczulenia

 

Skuteczne metody znieczulające funkcją w gabinetach od wielu lat, a wciąż nie ujmują lęku u pacjentów. Tymczasem dzięki nim, cały proces zabiegu może być nieodczuwalny i przyjemny. Boisz się strzykawki z lekiem? Trzeba wiedzieć, że współcześnie istnieje kilka metod znieczulania, nie tylko przez iniekcję. Oprócz past i galaretek, stosowanych głównie u dzieci, stomatolodzy posiadają także nowoczesną technologię znieczulenia komputerowego.

 

Nagrodą za wizytę w gabinecie jest piękny i zdrowy uśmiech, ale warto doceniać się małymi nagrodami. Wiedząc o tym, że przełamałeś swój strach, możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Jak widzisz od Twoich myśli sporo zależy. Pokonanie strachu przed dentystą jest możliwe i proste. Wystarczy się tego podjąć.