Argentyna - cuda nie tylko ludzkiej ręki

Argentyna - jedno z państw Ameryki Południowej, znane z tego, że jest interesującym turystycznie miejscem. Ósme pod względem wielkości państwo na świecie zachęca do odwiedzin nie tylko miastami czy plażami, lecz również cudami natury.

Podróż

Argentyna znajduje się ponad 12 tysięcy kilometrów od Polski, a czas lotu samolotem trwa minimum 17 godzin z przesiadkami, lecz dzięki biurom podróży, organizującym nasze wakacje, już sam przelot staje się przyjemnym odpoczynkiem. Argentyna – biuro podróży zorganizuje za Ciebie cały plan wycieczki.

Przejdźmy zatem do zaprezentowania Argentyny, dlaczego warto wybrać ją jako następny kierunek na wakacje?

Z czego słynie Argentyna? Przede wszystkim z kuchni.

Pyszna, pobudzająca herbata yerba matte doda energii na początek podróży i zapewni przytomność do podziwiania tego pięknego kraju. W czasie podróży warto spróbować argentyńskiej odmiany potraw z grilla – asado. Najczęściej są to steki wołowe lub wieprzowe. Dla osłody Argentyńczycy polecają dulce de leche, czyli gotowane mleko (najczęściej skondensowane) z dużą ilością cukru. Masa znana u nas jako kajmak, tam służy do smarowania tostów i wyrobu krówek. Innym przysmakiem są oczywiście owoce morza, bardzo łatwe do zdobycia ze względu na położenie geograficzne. A na popitkę warto skosztować regionalnych win, takich jak np. malbec czy merlot.

Tango – zapraszamy do tańca zarówno w dzień, jak i w nocy, na ulicach argentyńskich miast. Nie trzeba umieć tańczyć, przy muzyce rytm porwie nas sam, a miejscowi z przyjemnością dadzą wam kilka wskazówek.

Co warto zobaczyć? - miasta

 Buenos Aires

Bardzo przypomina europejską, pełna jest budowli w stylu kolonialnym, a więc przypominającym nam naszą Europę. Tam warto zawędrować na Plaza de Mayo. To główny plac tego miasta, w samym jego centrum. Nieopodal znajdziemy też pałac prezydencki Casa Rosada.

Cmentarz Recoleta

To wyjątkowe miejsce, gdzie można przepaść na długie godziny, podziwiając olbrzymie grobowce najbogatszych mieszkańców – naukowców, artystów, sportowców czy nawet prezydentów.

El Ateneo Grand Splendid

Najpiękniejsza i jedna z największych księgarni w Ameryce Południowej. W jej budynku wcześniej mieścił się teatr Grand Splendid. Pozostałości po tej funkcji widać do dziś. Regały z książkami są poustawiane na balkonach dla widowni, w miejscu sceny wciąż znajdują się czerwone zasłony kurtyny, a na suficie widnieje przepiękne malowidło religijne.

Prowincja Salta

Jest wielką atrakcją turystyczną nie tylko ze względu na architekturę oraz wyśmienitą kuchnię, lecz też przez wzgląd na fantas0tyczną atrakcję turystyczną Tren a las Nubes, po polsku „pociąg do chmur”, czyli jedną z najwyżej położonych linii kolejowych.

Mar de Plata

Jest to kolejne miejsce wybierane przez turystów, jednak bardziej skorych do porządnego odpoczynku zamiast zwiedzania. Znajduje się około 400 kilometrów od samego Buenos Aires przy porcie lotniczym Mar de Plata. Słynie z fantastycznych plaż oraz bogatego życia nocnego, dzięki dużej liczbie klubów i kasyn.

La Boca

Kolejna z prowincji Buenos Aires, słynąca z barwnych budynków mieszkalnych oraz stadionu piłkarskiego La Bombonera.

Szlakiem win

W Argentynie znajduje się około 1,5 tysiąca winnic, które można zwiedzać w ramach wycieczek oferowanych przez biura podróży, z czego większość znajduje się w prowincji Mendoza u stóp Andów w północno zachodniej części kraju.

Co warto zobaczyć? – przyroda

 Valle de la Luna

To znaczy Dolina Księżyca. To park pełen kanionów i olbrzymich skał o niecodziennych kształtach, znajdujący się w Andach na zachodnim wybrzeżu, gdzie możemy zobaczyć choćby różowe flamingi.

Wodospady Iguazu

Zapierające dech w piersiach, znajdujące się na północnym wschodzie kraju. Odważni mogą przespacerować się tam kładką tuż obok 80-metrowego Garganta del Diablo -  Gardzieli Diabła.

Lodowce

Aby odwiedzić wspaniałe lodowce Perito Moreno, jedną z głównych atrakcji turystycznych Argentyny, należy udać się na południe Andów, do malowniczej Patagonii, słynącej gdzie niegdzie z niemal polarnego klimatu. Lodowce znajdują się dokładnie w prowincji Santa Cruz, w Parku Narodowym Los Glaciares. Na wybrzeżu Atlantyku zamieszkało mnóstwo pingwinów magellańskich, lwów morskich, słoni morskich i cała masa zwierząt, których próżno szukać w Europie. Można tam zobaczyć również walenie lub przepłynąć się w stronę lodowca kajakiem w towarzystwie uchatek patagońskich.

Góry

Andy zapraszają miłośników mocnych wrażeń do wycieczek po szlakach górskich, a większych ryzykantów woła najwyższy szczyt tego pasma górskiego, Aconcagua, mierzący 6962 metrów ponad poziom morza.

Cueva de las Manos

Nie jedna, lecz kilka jaskin znanych na całym świecie, nazywana również Jaskinią Dłoni, znajdujące się w prowincji Santa Cruz w Patagonii, w obrębie Parku Narodowego Perito Moreno. Znajdują się tam malowidła datowane na 9-13 tysięcy lat temu, przedstawiające ludzkich dłoni, postaci ludzi oraz zwierząt i scen polowań.

Przydatne informacje

  1. Aby odwiedzić Argentynę, nie jest potrzebna wiza, jeżeli pobyt tam nie przekracza 90 dni.
  2. Walutą jest tam peso (ok. 0.06zł).
  3. Język urzędowy – hiszpański.
  4. Warto zabrać ze sobą lekkie ubrania, lecz również być przygotowanym na lodowcowy chłód.