Zęby u dzieci powinny rosnąć w miarę symetrycznie po obu stronach, jeżeli tak się nie dzieje potrzebna jest pomoc ortodonty. Możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy Twoje dziecko przedwcześnie utraci zęba mlecznego, wtedy konieczne będzie zabezpieczenie przestrzeni międzyzębowej, w fizjologicznej symetrii i w odpowiednim kształcie. U dorosłych zjawisko wędrujących zębów także występuje, ale znacznie wolniej ono przebiega, dlatego u nich ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni rzadko jest stosowany.
Ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni – kiedy jest stosowany ?
Zęby dziecka jak i dorosłego ułożone są symetrycznie po obu stronach łuków zębowych. U dzieci zębów mlecznych jest 20, u dorosłych 32. Zęby mleczne, nie są jeszcze mocno zakorzenione, dlatego mają większą tendencję do przemieszczania się. Jeżeli dojdzie do sytuacji, w której jeden z zębów Twojego dziecka musi być usunięty np.: z powodu próchnicy czy ropnia, który utworzył się pod zębem, to prócz ekstrakcji zęba bardzo ważne będzie jeszcze zabezpieczenie przestrzeni, która po nim zostanie. Przestrzeń ta musi być „trzymana” dla zęba stałego, który w tym miejscu wyrośnie. Nieprawidłowe wyrznięcie się zęba, powoduje przesunięcia i stłoczenia zębów, co zaburza symetrię. Jest to jedna z przyczyn wad zgryzu. U dorosłych czasami zachodzi konieczność użycia ortodontycznego utrzymywacza przestrzeni w czasie leczenia protetycznego lub implantologicznego.
Ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni - czym jest ?
Utrzymywacz przestrzeni jest akrylową wypustką dołączoną do wyjmowanego aparatu ortodontycznego u dzieci, zabezpieczająca przestrzeń miedzyzębową. Może być także metalowym pierścieniem z przylutowaną pętlą. Ten drugi utrzymywacz przestrzeni przytwierdzony jest do sąsiadującego zęba za pomocą cementu, żeby się nie przemieszczał. Zdejmuje się go dopiero, gdy zaczyna rosnąć dziecku ząb stały. Jest to stały utrzymywacz przestrzeni, w odróżnieniu od pierwszego z nich, wyjmowanego razem z aparatem ortodontycznym. Przed założeniem ortodontycznego utrzymywacza przestrzeni najlepiej udać się na konsultacje i sam zabieg do sprawdzonej kliniki, która odpowiednio zajmie się zwłaszcza małym pacjentem. Jedną z takich godnych polecenia placówek jest stomatologia dziecięca Ziombki w Poznaniu.
Ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni – kto powinien go nosić ?
Utrzymywacz przestrzeni jest niezbędnym zabezpieczeniem otworu po utraconym zębie, najczęściej jest stosowany u małych pacjentów, żeby nie doszło do przemieszczeń w obrębie danego łuku zębowego. Przemieszczenia takie prowadzą do wad zgryzu, co z kolei wymaga dalszej opieki ortodontycznej. Osoby dorosłe noszą go tylko w wyjątkowych sytuacjach, np.: w czasie wykonywania protezy zębowej czy implantów, ważne jest wtedy, aby nie nastąpiły żadne przemieszczenia w szczęce.
Ortodontyczny utrzymywacz przestrzeni u dzieci to znakomite rozwiązanie, zabezpieczające przed problemami ze zgryzem i przesunięciem zębów w niewłaściwe miejsca. Jest on prosty w użyciu. Zakłada się go tymczasowo, aż do pojawienia się nowego ząbka stałego lub wykonania implantów albo zrobienia protezy zębowej u osób dorosłych. Może być też ruchomym utrzymywaczem dołączonym do aparatu ortodontycznego. Dzięki niemu możesz siebie i swoich bliskich uchronić przed problemami ze zgryzem i przeżuwaniem pokarmów, co nieraz jest także przyczyną kłopotów trawiennych i spadku masy ciała.