OC samochodu — co trzeba o nim wiedzieć?

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, które zgodnie z prawem musi wykupić każdy posiadacz pojazdu mechanicznego w Polsce. Chroni ono poszkodowanych przed szkodami powstałymi wskutek ruchu takiej maszyny. Co warto wiedzieć o OC samochodu i co obejmuje ta polisa? Podpowiadamy.

Czym jest OC samochodu?

OC samochodu to polisa, która jest ważna przez 12 miesięcy, a do jej wykupienia są zobowiązani wszyscy posiadacze pojazdów. Jest to obowiązek wynikający z ustawy. Produkt ten w razie zdarzenia spowodowanego przez osobę ubezpieczoną, gwarantuje pokrycie szkód. W sytuacji, kiedy nie posiadalibyśmy OC i spowodowali wypadek, wówczas pieniądze poszkodowanemu wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który zwróci się do nas jako sprawców o zwrot pełnej kwoty wypłaconych środków pieniężnych. Warto pamiętać, że w przypadku OC samochodu ubezpieczeniu podlega pojazd, a nie jego posiadacz.

Co obejmuje OC samochodu?

Ubezpieczenie OC zostało stworzone po to, aby chronić osoby poszkodowane w wypadkach. Jeżeli doprowadzimy do zdarzenia na drodze, w którym ktokolwiek zostanie poszkodowany, wówczas firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie wszystkim tym, którzy ucierpieli. Mogą to być zarówno szkody na zdrowiu jak i pojeździe.

Ustawa reguluje również sumy gwarancyjne, które wynikają z tej polisy, czyli kwoty w granicach których ustala się i wypłaca odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC. Wynoszą one minimum 5 210 000 euro w razie szkód na osobie i 1 050 000 € w razie szkód na mieniu. Za brak OC naliczane są kary pieniężne uzależnione między innymi od rodzaju pojazdu, a także liczby dni bez aktywnej polisy. OC nie chroni jednak jego właściciela. Dlatego osoby, która chcą dodatkowo ubezpieczyć swój samochód, zazwyczaj decydują się na zakup AC.

Jak wybrać OC samochodu?

Ze względu na to, że zakres polisy OC jest regulowany odgórnie przepisami prawa, właściciele pojazdów, którzy nie są zainteresowani dodatkowymi ubezpieczeniami, mogą podczas wyboru tego produktu kierować się jedynie jego ceną. W takiej sytuacji warto skorzystać z porównywarek internetowych, dzięki którym zaledwie w ciągu kilku minut można zestawić ze sobą oferty kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych i wybrać ofertę najkorzystniejszą dla siebie. Warto wiedzieć, że na cenę OC samochodu ma wpływ między innymi nasze miejsce zamieszkania, model pojazdu, a także to, od jak dawna posiadamy uprawnienia do kierowania autem i czy do tej pory nasza jazda była bezszkodowa.