13 563 169 zł dotacji przyznał Premier Mateusz Morawiecki na projekt przebudowy 1,5 km dróg w centrum Stalowej Woli, które realizowany jest pod nazwą: „Rozbudowa i przebudowa drogi gminnej nr G100 997R – Al. Jana Pawła II – ul. Osiedlowa w Stalowej Woli”. Decyzję o przyznaniu tej kolejnej ogromnej dotacji rządowej dla Stalowej Woli przekazał na ręce Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisława Sobieraja wiceminister infrastruktury i poseł ziemi stalowowolskiej Rafał Weber. Zadanie obejmie przebudowę całej ulicy osiedlowej Jana Pawła II na Pławie na odcinku 1434 metrów sięgającym od wjazdu ul. Poniatowskiego i KEN przy nowym żłobko-przedszkolu do Centrum 4 i wyjazdu do Jana Pawła II oraz dalej do wyjazdu przy Bazylice do Popiełuszki i ronda przy Lidlu na Poniatowskiego. To olbrzymie zadanie obejmie przebudowę wszystkich sieci podziemnych, nowe miejsca parkingowe, chodniki, nowe nasadzenia oraz energooszczędne oświetlenie ledowe. Przetarg na to zadanie w systemie zaprojektuj i wybuduj zostanie ogłoszony za kilka tygodni. Po rocznym etapie projektowania prace wykonawcze w poszczególnych etapach drogi rozpoczną się w II kwartale 2024 roku i zakończą się na przełomie 2025 i 2026 roku. Cała wartość zadania szacowana jest na ponad 23,5 mln zł a otrzymana dotacja w wysokości ponad 13,5 mln zł pozwala nam na realizację tej długo oczekiwanej przez mieszkańców modernizacji drogi osiedlowej.

– Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg funkcjonuje od 2019 roku i w sposób diametralny zmieniło podejście polskiego Rządu do inwestycji samorządowych. Fundusz wspiera budownictwo na poziomie gminnym, powiatowym i wojewódzkim. Samorządowcy podkreślają, że jest to coś, czego w historii jeszcze nie było. Wysokość środków, które są do dyspozycji jest ogromna, co znaczy, że można podejmować zadania wysokiej wartości i realizować je w planie długoterminowym. Fundusz gwarantuje co najmniej 50 % wsparcia inwestycji, ale są wnioski, które uzyskują 60, 70 czy 80 % wsparcia. Cieszymy się, że to narzędzie tak mocno i tak dobrze wkomponowane zostało przez samorządy, jeżeli chodzi o narzędzie zewnętrzne, które służy poprawie infrastruktury lokalnej. Ten nabór jest pierwszym, który został rozstrzygnięty, a będziemy ogłaszać i rozstrzygać kolejne. Cieszę się bardzo, że trwa owocny proces rozwoju i wzmacniania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – powiedział Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

– To wielki dzień dla samorządów w całej Polsce dlatego, że program modernizacji i budowy nowych dróg wdrożony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości po raz kolejny dokonuje olbrzymiej zmiany w zakresie bezpieczeństwa i rozwoju infrastruktury drogowej w naszych małych „ojczyznach”, a dzięki temu całej naszej Ojczyzny. Dzisiaj możemy powiedzieć, że nasza ziemia jest jednym, wielkim placem budowy, a jest to możliwe dzięki właśnie takim programom jak Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Te środki, które dzisiaj otrzymuje Miasto Stalowa Wola na realizację modernizacji ulicy osiedlowej, wewnętrznej ulicy Jana Pawła II diametralnie zmienią komfort i bezpieczeństwo Mieszkańców. To nie tylko zmiana na nowoczesne i bezpieczne drogi i chodniki, nowe nasadzenia drzew i krzewów, czy energooszczędne oświetlenie – elementy widoczne, ale to także gruntowna przebudowa i modernizacja newralgicznej „tkanki” Miasta, którą są sieci wodociągowe, kanalizacyjne i grzewcze. Chciałbym kolejny raz podziękować za zaufanie dla samorządu Miasta Stalowej Woli na ręce Premiera RP Mateusza Morawieckiego, Wiceministra Infrastruktury Rafała Webera, Pani Senator Janiny Sagatowskiej oraz Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart. Cieszymy się, że Stalowa Wola ma takich „ambasadorów”. Na ręce Przewodniczącego Rady Miejskiej w Stalowej Woli składam także podziękowania wszystkim Radnym Miejskim za zaangażowanie w rozwój naszego Miasta – powiedział Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

– Dofinansowanie, które dzisiaj otrzymujemy pomoże zrealizować od dawna oczekiwany remont ulicy dość mocno już wyeksploatowanej. Mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali naglącą potrzebę naprawy nawierzchni i chodników. Ta przebudowa pozwoli nam unowocześnić tę drogę, poprawić bezpieczeństwo i estetykę. Powstanie więcej miejsc parkingowych, przebudowa skrzyżowań upłynni ruch, a nowe chodniki i nasadzenia całkowicie odmienią krajobraz tej części miasta – dodał Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj.

Stalowa Wola znajduje się także na drugim miejscu listy rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg z drugim zadaniem, który jest kontynuacją kapitalnego remontu wewnętrznej ul. Jana Pawła II. Projekt obejmuje remont od ul. Popiełuszki, przez ul. Wyszyńskiego, ul. Mickiewicza, ponownie ul. Wyszyńskiego, aż do kortów tenisowych. Całość zadania wyniesie 23 mln zł, a Miasto może liczyć na dofinansowanie kwotą 12 mln zł.

W 2023 r. wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg obejmie drogi gminne i powiatowe w całej Polsce. Łączna wartość środków RFRD przeznaczonych na dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i dróg gminnych w 2023 roku to 2,6 mld . Dzięki wsparciu z Funduszu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 2 800 km dróg. To 1780 zadań, w tym 538 zadań powiatowych i aż 1242 zadań gminnych.