„Bo nie dla mnie tam kwitną jabłonie i nie wiedzie tam już żadna z dróg, nie ma wioski – nie ma śladu po niej, gdzie mogiły – wie tylko Bóg…”

W 80. Rocznicę Rzezi Wołyńskiej, w Stalowej Woli odbyły się uroczystości upamiętniające ludobójstwo ludności Polskiej na Ukrainie z 1943 roku. Dzień Pamięci ofiar rozpoczął się na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli, gdzie Prezydent Miasta Lucjusz Nadbereżny złożył wieniec i zapalił znicz pamięci przy krzyżu postawionym w hołdzie zamordowanym Polakom z Wołynia i Małopolski Wschodniej. Uroczysta Msza św. w kościółku św. Floriana w Stalowej Woli sprawowana przez ks. dziekana Wacława Gieńca w intencji ofiar rzezi, była kolejną częścią obchodów. Następnie na Skwerze Pamięci Ofiar OUN-UPA odśpiewano hymn państwowy, a delegacje złożyły pamiątkowe wieńce przy pomniku pamięci ofiar ludobójstwa na Wołyniu, Polesiu i Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.

„Chciałbym bardzo podziękować, że w tym ważnym dniu dla historii, prawdy i tożsamości spotykamy się na tym skwerze pamięci ofiar strasznego ludobójstwa dokonanego na obywatelach II Rzeczpospolitej na Wołyniu. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń jesteśmy w tym miejscu, aby zawołać o prawdę, sprawiedliwość i godne upamiętnienie każdego z tych naszych rodaków, którym odebrano życie zupełnie bez godności, jaka należy się człowiekowi. Dzisiaj jako Polacy mamy obowiązek te sto tysięcy ofiar strasznego ludobójstwa podnieść do najwyższej chwały. Naszym wielkim zadaniem jest też upominać się o powszechność prawdy o tej zbrodni i walka o niekwestionowanie tej rzezi ani w Polsce, ani na Ukrainie, ani nigdzie na świecie. To zadanie dzisiejszej wolnej Polski i zobowiązanie wobec tych, którzy będą po nas. Czas straszliwej wojny, która trwa na Ukrainie sugerowałby, że to nie jest najlepszy czas na „rozdrapywanie ran”. Jednak najpiękniejsze polskie cechy, którymi są miłość i solidarność otworzyły szeroką dłoń pomocy humanitarnej, politycznej i militarnej dla naszych braci z Ukrainy, będąc jednocześnie największym orędownikiem pokoju i sprawiedliwości. Tym bardziej w tym momencie musimy, jako ludzie miłości, szacunku do drugiego człowieka i solidarności pomiędzy narodami i ludźmi, jasno powiedzieć, że nie da się budować na kłamstwie, niesprawiedliwości i przemilczeniu. Konieczne jest zadbanie o godny pochówek ofiar Rzezi Wołyńskiej, stworzenie miejsc pamięci, możliwość oddania honoru i pamięci rodzinom. Wymaga to od nas wspólnego spojrzenia w przeszłość i przyszłość. Bądźmy razem. Stawajmy w prawdzie i w takich działaniach, aby każdy z pomordowanych, od najmłodszego do najstarszego, został odnaleziony i godnie pochowany. Z pełną stanowczością i odwagą musimy mówić o ludobójstwie na Ukrainie oraz domagać się, aby ta zbrodnia była odpowiednio upamiętniona i wyjaśniona. Niech Polska zawsze pamięta o swoich córkach i synach. Niech żyje Polska!” – mówił podczas uroczystości Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli.

„Wołyń, to miejsce bezprecedensowego okrucieństwa, które pokazało tkwiący w drugim człowieku bezmiar nienawiści i przemocy. Dlatego dzisiaj stawiamy sobie za zadanie pamięci o zamordowanych oraz tych, którzy ocaleli i pomagali ocaleć. Pamiętajmy o polskich dzieciach, kobietach i mężczyznach, którzy stracili swoje życie w najgorszy z możliwych sposobów. Niech ta rocznica uzmysławia jak cienka jest granica oddzielająca naszą cywilizację od barbarzyństwa. Dziś wspieramy Ukrainę w walce z barbarzyńskim Putinem i chcemy, aby nasze relacje były trwałe. Do tego potrzebne są konkretne działania ze strony ukraińskiej zmierzające do godnego pochówku pomordowanych Polaków. Dążąc do pokojowej przyszłości, musimy stanąć w prawdzie i rozliczyć się z przeszłości. Nie o zemstę, lecz o pamięć i prawdę wołają ofiary. Niech Bóg błogosławi naszej Ojczyźnie!” – przekazał z odczytanym podczas uroczystości liście Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber, który razem z Senator RP Janiną Sagatowską objęli wydarzenie swoim patronatem.

Ostatnia część obchodów odbyła się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Stalowej Woli, gdzie obecni goście wysłuchali żywiołowego wykładu prof. nadzw. dra hab. Andrzeja Olejko połączonego z „żywą lekcją” ekwipunku żołnierskiego, a także wysłuchali wykładu „Rzeź Wołyńska” Artura Brożyniaka z IPN o/Rzeszów oraz mieli możliwość obejrzenia wystawy żołnierskiego umundurowania, broni i oporządzenia.

Uroczystość 80. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej uświetniła obecność Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, Rekonstruktorów 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty oraz pocztów sztandarowych i pocztu flagowego. Wydarzenie poprowadził Piotr Rut. Dowódcą uroczystości był kpt. Irenusz Kozubal. Partnerami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Odra-Niemen oddział Podkarpacki, Federacja Patriotyczna, IPN o/Rzeszów, Miejska Biblioteka Publiczna w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, parafia św. Floriana, Garnizon Nisko, 3 Batalion Inżynieryjny oraz OSP Stalowa Wola.