Na co zwrócić uwagę podczas ocieplania domu?

Prace przy ociepleniu budynków wydają się dość proste, jednak jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, aby izolacja spełniała swoją funkcję i nie wymagała prac remontowych przez długie lata. Poniższy artykuł przybliży Ci cały proces ocieplania domu oraz podpowie jakie materiały są do tego niezbędne.

Styropian

Pod względem ilości i ceny jest to największa rzecz, jaką należy kupić. To jest serce izolacji i jego wybór musi być dokładnie przemyślany, aby mieć pewność, że izolacja spełnia parametry termiczne i dźwiękoszczelne. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów styropianu, różniących się ceną i jakością. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest współczynnik przenikania ciepła, lambda (im niższa wartość lambda, tym lepiej). Znak lambda informuje o ilości ciepła, które przenika przez styropian. Ważne jest również zapoznanie się z kartą techniczną, zawierającą informacje na temat wytrzymałości na rozciąganie oraz zrywanie.

Kleje i grunty

Do przyklejenia styropianu potrzebne będą kleje i siatki do styropianu. Do przyklejenia styropianu można użyć kleju niskociśnieniowego lub zwykłego kleju (z torebki). Istnieją również różne rodzaje klejów do zatapiania siatki, jednak obecnie najtrwalszym rozwiązaniem jest klej biały.

Potrzebne są również grunty i to kilka rodzajów. Pierwszy posłuży do gruntowania starej elewacji przed wklejeniem styropianu, natomiast drugi służy do gruntowania kleju z siatką przed tynkowaniem.

Tynki - systemy elewacyjne

Odpowiednio ocieploną i wzmocnioną elewację warto pokryć tynkiem. Weź pod uwagę jakość wybranego produktu. Do wyboru są: tynki akrylowe, silikonowe i silikonowo-silikatowe. Jeśli chcesz, aby Twoja elewacja służyła przez wiele lat, warto wybrać trwały tynk silikonowy, który nakłada się ręcznie.

Istnieje również tynk mozaikowy, który jest bardzo wygodny w utrzymaniu czystości. Stosuje się go w dolnej części ściany przylegającej do podłogi.

Jakich błędów unikać podczas ocieplania domu?

Brak projektu termomodernizacji

Przed rozpoczęciem prac nad elewacją należy przygotować projekt, który oprócz aspektów estetycznych uwzględnia również analizę termiczną i wilgotnościową ścian zewnętrznych. Autor musi na podstawie obliczeń dobrać odpowiednią grubość izolacji i zadbać o to, aby w nowej przegrodzie nie było ryzyka kondensacji lub trwałego zawilgocenia.

Złe przygotowanie podłoża

Aby zapewnić dobrą przyczepność kleju, powierzchnia izolowanej ściany musi być odpowiednio nośna, gładka, płaska i odpylona. Wadliwy i nierówny tynk należy naprawić lub usunąć. Niedopuszczalne jest powstawanie pozostałości pleśni lub wykwitów na izolowanych ścianach. Konieczne jest najpierw wyeliminowanie przyczyny ich powstawania i usunięcie ich ze ścian.

Zbyt cienka warstwa ocieplenia

Jeżeli warstwa styropianu lub wełny mineralnej będzie zbyt cienka, w warstwie budowlanej może skraplać się para wodna. Nawet jeśli prace izolacyjne zostaną przeprowadzone w ten sposób, nie zostaną osiągnięte oczekiwane efekty w postaci poprawy komfortu cieplnego budynku i obniżenia kosztów ogrzewania.

Użycie niewłaściwego tynku

Do izolacji z wełny mineralnej należy wybrać okładziny elewacyjne o odpowiednio dużej paroprzepuszczalności. Nie nadaje się tynk akrylowy z dodatkiem żywicy, gdyż końcowa warstwa ściany utrudnia dyfuzję ściany i tworzy barierę dla przedostawania się wilgoci przez ścianę na zewnątrz. Może to spowodować kondensację pary wodnej pod sztukaterią, co może prowadzić do łuszczenia się sztukaterii.