W 82. rocznica powstania Armii Krajowej
Zapomniana historia ożywa na ulicach Stalowej Woli. W 82. rocznicę powstania Armii Krajowej, miasto oddaje hołd swoim bohaterom. Zapraszamy na podróż śladami pamięci, która nie pozwala zapomnieć o tych, którzy walczyli za wolność Polski.
  • 82. rocznica Armii Krajowej i jej znaczenie dla mieszkańców Stalowej Woli.
  • Zaplanowane obchody upamiętniające bohaterów walki o wolność.
  • Historia Armii Krajowej jako symbolu jedności narodowej i bohaterstwa.

14 lutego 1942 roku, dzień ten zapisał się złotymi literami w historii Polski, kiedy to Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Inicjatorem tej zmiany był gen. Władysław Sikorski, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych. Dowództwo nad nową formacją objął gen. Stefan Grot-Rowecki, otwierając nowy rozdział w historii polskiego ruchu oporu.

Mimo upływu lat, mieszkańcy Stalowej Woli nie zapominają o bohaterach, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę. Cmentarz komunalny stał się miejscem, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze przy Mauzoleum Armii Krajowej. Uroczystość ta, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, w tym Lucjusz Nadbereżny, prezydent miasta, oraz Stanisław Sobieraj, przewodniczący Rady Miejskiej, pokazała łączność pokoleń i pamięć o przeszłości.

„W ten szczególny dzień oddajemy hołd bohaterom Armii Krajowej, którzy walczyli o naszą wolność. Wielu z nich oddało swoje życie na „ołtarzu Ojczyzny”. Wielu niesłusznie doświadczało cierpienia także po zakończeniu II wojny światowej. Stojąc przy tych szczególnych miejscach pamięci na mapie Stalowej Woli, próbujemy z jednej strony zrozumieć wielkość ich poświęcenia, a z drugiej stawiamy sobie zadanie pielęgnowania pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, przekazywania prawdy o ich bohaterskiej postawie oraz kształtowania młodego pokolenia w duchu wielkiej dbałości o naszą tożsamość i postawę prawdziwego patriotyzmu. Cześć i chwała Bohaterom!” – mówił Stanisław Sobieraj podczas obchodów.

Obchody rocznicy kontynuowano przy pomniku por. Kazimierza Pilata ps. „Zaremba” oraz przy tablicy upamiętniającej żołnierzy Armii Krajowej Obwodu Nisko-Stalowa Wola, co stanowiło kolejny element oddania szacunku i pamięci o tych, którzy poświęcili się dla Polski.

Armia Krajowa to nie tylko historia walki, ale także symbol jedności Polaków w obliczu okupanta. Założona na rozkaz gen. Sikorskiego, miała za zadanie zjednoczyć różnorodne niepodległościowe ugrupowania wojskowe działające na terenie Polski. W swoim szczytowym momencie zdolności bojowej, liczyła blisko 380 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 10 tysięcy oficerów oraz 35 tysięcy partyzantów działających w oddziałach leśnych. Historia Armii Krajowej, która formalnie zakończyła swoją działalność 19 stycznia 1945 roku, pozostaje żywym testamentem odwagi, poświęcenia i miłości do Ojczyzny.


Źródło: Urząd Miasta Stalowej Woli