Stalowa Wola buduje pierwsze ogródki społeczne przy Szkole Podstawowej nr 7
Stalowa Wola zazieleni się na dobre! Inicjatywa „ogródków społecznych” to krok ku bardziej ekologicznemu i przyjaznemu mieszkańcom mieście. Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 powstaje wyjątkowa przestrzeń, która połączy edukację z naturą, wprowadzając innowacyjne rozwiązania na rzecz zrównoważonego rozwoju.
  1. W Stalowej Woli trwają prace nad stworzeniem „ogródków społecznych”.
  2. Ogród społeczny powstaje przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 z zieloną ścianą i parkiem kieszonkowym.
  3. Projekt zakłada wprowadzenie zielonych ścian, parków kieszonkowych, małej architektury z funkcją edukacyjno-przyrodniczą i zbiorników na deszczówkę.
  4. Prezydent miasta, Lucjusz Nadbereżny, podkreśla ekologiczny i edukacyjny charakter inicjatywy.
  5. Zielona ściana będzie tworzona z roślin pnących umieszczonych w donicach z kompozytu włókna szklanego.
  6. W ogrodzie zostaną zastosowane rozwiązania retencyjne, wykorzystujące deszczówkę do podlewania roślin.
  7. Projekt współfinansowany jest w ramach Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.

Stalowa Wola idzie zielonym śladem, wprowadzając inicjatywę, która ma na celu nie tylko upiększenie miasta, ale również jego zazielenienie i zwiększenie świadomości ekologicznej wśród mieszkańców. „Ogródki społeczne” to projekt, który łączy w sobie funkcje edukacyjne, rekreacyjne i proekologiczne, tworząc przestrzeń, w której natura spotyka się z nowoczesnością.

Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, wyraził swoje zadowolenie z realizacji projektu, podkreślając jego wpływ na poprawę komfortu życia mieszkańców i promowanie ekologicznego sposobu myślenia. „Ogródki społeczne, „zielone ściany”, parki kieszonkowe, elementy małej architektury z funkcją edukacyjno-przyrodniczą oraz oryginalne zbiorniki na „deszczówkę”, których realizacja trwa w czterech różnych lokalizacjach naszego miasta uczynią Stalową Wolę jeszcze bardziej zieloną i ekologiczną.” – zaznaczył prezydent.

Na szczególną uwagę zasługuje projekt zielonej ściany przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7, który wprowadza innowacyjne rozwiązania w zakresie architektury krajobrazu. Zielona ściana, tworzona z roślin pnących, nie tylko będzie stanowiła efektowny element wizualny, ale również przyczyni się do poprawy jakości powietrza i różnorodności biologicznej w mieście. Donice, które zostaną użyte do jej stworzenia, zrobione są z lekkiego, ale wytrzymałego kompozytu włókna szklanego, co jest kolejnym krokiem w stronę zrównoważonego rozwoju.

Projekt „ogródków społecznych” w Stalowej Woli jest przykładem, jak lokalne inicjatywy mogą wpływać na poprawę jakości życia mieszkańców, edukację ekologiczną najmłodszych oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. To inwestycja w przyszłość, która przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla społeczności lokalnej.


Wg inf z: Urząd Miasta