Projekcja filmu „Ulmowie. Błogosławiona Rodzina” - hołd dla bohaterów
W najbliższą sobotę, 20 maja, Małe Kino WRZOS stanie się miejscem refleksji nad historią i ludzką odwagą. O godzinie 18:00 zostanie zaprezentowany film "Ulmowie: Błogosławiona Rodzina", opowiadający o heroicznych czynach rodziny Ulmów podczas II wojny światowej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, choć liczba miejsc jest ograniczona.
  1. Zaproszenie na projekcję filmu przez Prezydenta Miasta.
  2. Historia rodziny Ulmów, która podczas wojny ukrywała Żydów.
  3. Informacje o procesie twórczym filmu, trwającym niemal 20 lat.
  4. Beatyfikacja rodziny Ulmów jako pierwszej rodziny wyniesionej do godności błogosławionych.

Film "Ulmowie: Błogosławiona Rodzina", autorstwa Dariusza Walasiuka, jest owocem wieloletnich badań i zbierania świadectw o życiu Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Obraz ten ukazuje dramatyczną decyzję rodziny, która zdecydowała się na ryzykowne, ale szlachetne działanie – ukrywanie Żydów w czasach nazistowskiego terroru.

Jak podkreśla Prezydent Miasta, Lucjusz Nadbereżny, „to wydarzenie to nie tylko okazja do zobaczenia wzruszającej historii, ale również moment na głęboką refleksję nad wartościami takimi jak odwaga, poświęcenie i miłosierdzie”. Film ma za zadanie nie tylko przypomnieć o brutalnych realiach wojny, ale również pokazać, że nawet w najtrudniejszych czasach można znaleźć przestrzeń na dobro i ludzką solidarność.

Rodzina Ulmów, mimo że była zwykłą polską rodziną rolniczą, przez swój heroizm stała się symbolem nadziei. Ich postawa oraz tragiczny finał, który nastąpił 24 marca 1944 roku, gdy cała rodzina została zamordowana, przyczyniły się do ich beatyfikacji w roku 2023. To historyczne wydarzenie, jako pierwsza beatyfikacja całej rodziny, zapisuje się złotymi zgłoskami w annałach Kościoła.

Organizatorzy wydarzenia, w tym Miejski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Forum Współpracy i Rozwoju, zapewniają, że projekcja filmu będzie nie tylko seansem filmowym, ale przede wszystkim okazją do społecznej refleksji i uczczenia pamięci bohaterów z Markowej. Wszystkich zainteresowanych historią i wartościami, które są w stanie przekroczyć największe nawet podziały, serdecznie zapraszamy do wspólnego przeżywania tej wyjątkowej historii.


Na podst. Urząd Miasta Stalowej Woli