Zrewitalizowane podwórko przy Popiełuszki i Staszica oddane do użytku po 25 latach oczekiwania
Po 25 latach oczekiwania mieszkańcy doczekali się zrewitalizowanego podwórka przy ul. Popiełuszki i ul. Staszica. Inwestycja, która kosztowała 3,2 mln zł, została sfinansowana częściowo z programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład.
  1. Oddano do użytku zrewitalizowane podwórko.
  2. Projekt trwał od kwietnia 2023 do maja 2024 roku.
  3. Zainstalowano nowoczesne oświetlenie i monitoring.
  4. Posadzono nowe drzewa i krzewy.

29 maja 2024 roku mieszkańcy ul. Popiełuszki i ul. Staszica mogli wreszcie korzystać z długo wyczekiwanego, zrewitalizowanego podwórka. Projekt, który rozpoczął się w kwietniu 2023 roku, zakończył się po ponad roku intensywnych prac.

Koszt całej inwestycji wyniósł 3,2 mln zł, z czego 1,2 mln zł pochodziło z dofinansowania ze środków Inwestycji Strategicznych – Polski Ład. Prace obejmowały nie tylko elementy widoczne na pierwszy rzut oka, ale także kluczową infrastrukturę podziemną, taką jak odwodnienie i kanalizacja deszczowa.

Prezydent miasta, Lucjusz Nadbereżny, podkreślił znaczenie tej inwestycji: „Zmiana, która nastąpiła na tym podwórku była wnioskowana od 25 lat. Pierwszy wniosek Mieszkańców w sprawie remontu tego terenu został złożony do Urzędu Miasta w kwietniu 1999 roku. To 25 lat oczekiwania na to, aby to podwórko było piękne, nowoczesne, funkcjonalne i bezpieczne. W ramach tego zadania została wykonana kluczowa, choć niewidoczna teraz infrastruktura podziemna – odwodnienie i kanalizacja deszczowa. Do użytku Mieszkańców oddajemy 85 miejsca parkingowe oraz liczne, nowoczesne elementy małej architektury. Na zrewitalizowanym podwórku posadzono 22 nowe drzewa, 1500 różnych krzewów oraz kwiaty”.

Rafał Weber, poseł na Sejm RP, również wyraził swoje zadowolenie z realizacji projektu: „Oprócz największych inwestycji, jakie są realizowane, bardzo ważnymi jawią się te, które są blisko Mieszkańców. Kluczowe jest to, jak wygląda obraz podwórek i miejsc, gdzie stalowowolanie spędzają najwięcej czasu. Środki skierowane z programu Inwestycji Strategicznych Polskiego Ładu, pozwoliły zrealizować tak bardzo długo oczekiwaną rewitalizację tego miejsca. Jesteśmy świadkami przełomowej zmiany tego obszaru. Miejsce to nareszcie stało się schludne, nowoczesne, bezpieczne, atrakcyjne i dobrze zorganizowane”.

Podwórko zostało wyposażone w nowoczesne, energooszczędne oświetlenie oraz system monitoringu, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Prezydent Nadbereżny zapowiedział, że przez najbliższe tygodnie mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi dotyczące funkcjonalności i zasadności niektórych elementów małej architektury, aby jeszcze lepiej dostosować przestrzeń do ich potrzeb.

Inwestycja w rewitalizację podwórka to nie tylko poprawa estetyki, ale przede wszystkim krok w stronę podniesienia jakości życia mieszkańców. Długie oczekiwanie na zmiany w końcu przyniosło wymierne efekty, które będą służyć lokalnej społeczności przez wiele lat.


Według informacji z: UM Stalowa Wola