Powiat Stalowowolski rozdaje 5 tys. sadzonek za 10 ton makulatury
W Stalowej Woli po raz jedenasty mieszkańcy pokazali, jak można łączyć ekologię z praktycznym działaniem. Tysiące sadzonek drzew i krzewów trafiły do rąk osób, które za makulaturę otrzymały zielone upominki – to efekt wyjątkowej akcji, która z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Stalowa Wola tętni zielenią dzięki wymianie makulatury na sadzonki

26 kwietnia na terenie Stalowej Woli odbyła się kolejna odsłona popularnej inicjatywy „Drzewko za makulaturę”. Mieszkańcy od samego rana licznie przybywali do punktów zbiórki, gdzie mogli zostawić papier do recyklingu i otrzymać specjalne kupony. Następnie z nimi udawali się na parking przed Starostwem Powiatowym, by wymienić je na roślinne nagrody. W tym roku oferta była wyjątkowo bogata – wśród dostępnych sadzonek znalazły się m.in. grujecznik japoński, borówka amerykańska oraz hortensja bukietowa.

Współpraca z Nadleśnictwem Gościeradów pozwoliła również wzbogacić pulę o drzewa lasotwórcze: świerk, buk, dąb, brzozę, klon, głóg, śliwę oraz dziką różę. Dzięki temu każdy uczestnik mógł wybrać coś dla siebie i swojego otoczenia.

Zaangażowanie mieszkańców i instytucji napędza ekologiczne działania w powiecie stalowowolskim

Starosta Janusz Zarzeczny podkreślił ogromne znaczenie akcji:

„Każda edycja tej akcji utwierdza mnie w przekonaniu, że ma ona sens. Jak do tej pory nie było słabego roku, ciągle jest wielu chętnych i to nie tylko ze Stalowej Woli, ale i ościennych gmin wiejskich...”

W tym roku do zbiórki trafiło aż 10 ton makulatury, a rozdano 5 tysięcy sadzonek. Organizatorzy dziękują Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie oraz Nadleśnictwom Gościeradów, Rozwadów i Nowa Dęba za wsparcie zarówno materiałowe, jak i merytoryczne. Nieoceniona okazała się także pomoc Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli oraz Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Stalowowolskiego.

Dotychczasowe wyniki mówią same za siebie – przez 11 lat akcji rozdano ponad 66 tysięcy sadzonek różnych gatunków drzew i krzewów, a do recyklingu przekazano aż 220 ton makulatury. To imponujący wkład w poprawę jakości środowiska naturalnego i rozwój zieleni w regionie.

Starosta zapewnia:

„I jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa, ponieważ akcja będzie oczywiście kontynuowana.”


Wg inf z: Powiat Stalowowolski