Przy przygotowywaniu projektu kuchni warto wziąć pod uwagę nie tylko jej estetykę, ale również funkcjonalność. Dziś najczęściej dobiera się wyposażenie kuchenne według koncepcji tak zwanego trójkąta roboczego. Co warto o nim wiedzieć?

Aby przygotowywanie posiłków w kuchni było komfortowe, musimy posiadać do tego właściwą przestrzeń. W tym celu konieczne jest odpowiednie dobranie i ustawienie mebli kuchennych oraz innych sprzętów do kuchni – lodówki, kuchenki z piekarnikiem, zlewozmywaka.

Przy projektowaniu kuchni najczęściej stosuje się obecnie tak zwaną koncepcję trójkąta roboczego. Co to jest? W jaki sposób zastosować można jego zasady w swojej kuchni?

Czym jest trójkąt roboczy w kuchni?

Trójkąt roboty to nazwa zasady projektowania kuchni, która zakłada odpowiednie ustawienie trzech głównych elementów jej wyposażenia, a mianowicie lodówki, kuchenki i piekarnika oraz zlewozmywaka. Nazwa tej zasady wzięła się od ustawienia powyższych elementów w trójkąt.

Ta prosta i przejrzysta zasada pozwala na ułożenie tych właśnie elementów w niewielkiej odległości od siebie, aby uzyskać maksymalny komfort pracy. Dochodzi wtedy do zmniejszenia dystansu pomiędzy nimi i tym samym do szybszego, bardziej efektywnego pokonywania odległości.

Rozmieszczenie elementów wyposażenia kuchni w trójkącie roboczym:

  • odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem – ok. 120-210 cm

  • odległość pomiędzy zlewozmywakiem a kuchenką – ok. 120-210 cm, w przypadku małych pomieszczeń można zmniejszyć do 90 cm

  • odległość pomiędzy lodówką a kuchenką – 120-270 cm

Wszystkie te elementy powinny być rozmieszczone tak, aby tworzyć możliwie foremny trójkąt. Należy zatem tak zaprojektować meble kuchenne, aby uwzględniały powyższą zasadę.

Jak samemu stworzyć trójkąt roboczy w kuchni?

Gdy wybieramy meble kuchenne na zamówienie, wówczas trójkąt roboczy może być zaprojektowany przez osobę odpowiedzialną za przygotowanie projektu mebli kuchennych.

Możemy jednak samodzielnie przyszykować taki projekt, gdy chcemy kupić meble gotowe albo zreorganizować obecnie używaną kuchnię. W tym celu najlepiej przyszykować plan kuchni na kartce lub w programie komputerowym, biorąc pod uwagę powyższe odległości.

Gdy kupujemy gotowe meble kuchenne, urządzenie kuchni wcale nie musi być znacznie trudniejsze niż przy meblach do kuchni na wymiar. Dzięki wykorzystaniu powyższej zasady można uzyskać przestrzeń ergonomiczną, uporządkowaną, z która gotowanie będzie czystą przyjemnością!

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.